Yüzdeki Sivilcelerin Anlamı Nedir?

Yüzdeki Sivilcelerin Anlamı Nedir?
24 Kasım 2014 tarihinde eklendi.

Hem kadınlar hem de erkekler, genç ya da yaşlı fark etmeden zaman zaman sivilce sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Özellikle sık sık hormonal dengesizlikler yaşamakta olan kadınlar, ergenlik döneminden itibaren neredeyse hayatları boyunca sivilce sıkıntısı yaşamaktadırlar. Kullanılan ilaçlar sivilcelerin iyileşmesi konusunda yardımcı olsa da, yeni sivilcelerin çıkmasını engellememektedir. Yani kadınlar ve sivilceler arasındaki savaş sürekli olarak devam etmektedir. Yüzünde sivilce olan kadınların en büyük yardımcısı ise makyajdır. Sivilce sebebiyle çoğu kadın sivilceleri ve izlerin kapatabilmek için kapatıcı ya da fondöten kullanmakta, ancak bu makyaj ürünleri gözeneklerin tıkanmasına ve cildin yağlanmasına sebep olarak yeni sivilce oluşumlarına ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle makyaj da ne yazık ki kalıcı değil ancak geçici bir çözüm olmaktadır.

Kadınların yüzünde çıkan sivilceler, aslında vücudun farklı bölgelerinde yaşanan problemlerle ilgili ipuçları vermektedir. Yüzün her bölgesinde çıkan sivilceler, farklı rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Eğer yüzünüzde çıkmış olan sivilcenin orada bulunmasının esas sebebini bilirseniz, cildinizin daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlayacak önlemler alabilirsiniz. Antik Çin’de uygulanan yüz haritalandırma yöntemi günümüzde kullanılan modern dermatoloji yöntemleri ile bir araya getirilmiş ve böylece yüzün farklı bölgelerinde çıkan sivilcelerin sebebi ortaya konulmaya çalışılmış. Bu yöntem yüzün her bir bölgesinin farklı organlarla ilişkilendirilmesi esasına dayanmaktadır ve size sağlıklı bir cilt için yardımcı olacaktır. Tabii ki her sivilcenin bir hastalıktan kaynaklandığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Özellikle adet dönemleri öncesinde birçok kadının yüzünde sivilceler çıkmaktadır. Ancak yine de yapılan araştırmanın detaylarını bilmek size çok daha bakımlı bir cilt sahibi olma imkanı sunacaktır.

alindaki-sivilcelerAlın Sivilceleri

Alın bölgesinde çıkan sivilceler, genellikle stres ve uykusuzluk kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle alın bölgesinde sivilce olan kişiler, günde 7 – 8 saat düzenli bir şekilde uyumaya özen göstermeli ve meditasyon, yoga gibi aktivitelerle stresten arınmaya çalışmalıdırlar.

Kaş Üstleri

Kaş üstlerinde bulunan sivilceler, bağışıklık sisteminizle ilgili size haber veriyor. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa, kaşınızın üstünde çıkan sivilcelerle karşı karşıya kalmanız oldukça muhtemel. Bu sivilceler, size soğuk algınlığına ya da gribe yakalanabileceğiniz konusunda bir uyarıda bulunuyor olabilirler. Bu nedenle kaşınızın üzerinde sivilce görürseniz, bol bol C vitamini almaya ve yoğun temponuzu birkaç günde olsa yavaşlatarak kendinizi dinlendirmeye çalışmalısınız.kas-sivilceleri

Kaş Arası

İki kaşınızın arasında beliren sivilceler size çok fazla abur cubur yediğinizi ve sağlıksız beslendiğinizi söyler. Kaş arasındaki bölge direkt olarak karaciğer ile bağlantılıdır. Bu nedenle bol bol meyve ve yoğurt yiyerek, vücudunuzda bulunan sağlıksız besinlerden kurtulabilir, vücudunuza bir detoks uygulamayı tercih edebilirsiniz.

yanaktaki-sivilcelerYanaklar

Yanaklardaki sivilceler ise solunum sistemi ile bağlantılıdır. Kirli havası olan bir yerde yaşıyorsanız, astım probleminiz varsa, sigara kullanıyorsanız yanaklarınızda sivilce çıkacaktır ve bu durum son derece normaldir. Bu nedenle yanaklarınızdaki sivilcelerden kurtulmak için hafta sonları bile olsa temiz hava alabileceğiniz bir yere gitmeli, sigarayı bırakmalı hatta mümkünse düzenli spor yapmalısınız.

Çene

Dudak altı ve çenede çıkan sivilceler vücudunuzda hormonal bir sıkıntı yaşadığınızı söylemektedir. Genellikle hormonal dengesizlikler sebebiyle ortaya çıkan bu sivilceler için yapılabilecek pek fazla bir şey yoktur. Kadınların sürekli olarak hormon değişimleri olmaktadır. Ancak bu sivilceler, oldukça fazla sayıda ise ve sürekli olarak çıkıyorlarsa hekiminize danışarak bir hormon testi yaptırabilirsiniz.

cene-sivilceleriSon olarak şakaklarda ve kulak altlarındaki sivilceler böbreklerle bağlıdır ve içtiğiniz su miktarını arttırmayı tercih edebilirsiniz. Çenenizin tam ortasında çıkan sivilceler ise sindirim sistemi sorunlarının habercisidir.

Yukarıda bahsettiklerimizin yanında tabii ki sivilcesiz, sağlıklı bir cilt için mutlaka cildinizi temiz tutmalısınız. Yatmadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmalı, uygun bir yüz temizleyicisiyle cildinizi kirden arındırmalı, aynı zamanda nemlendirici kullanmalısınız. Yeteri kadar nemlendirilmeyen cilt, kendi nemini sağlamak için daha fazla yağ salgılamakta ve bu durumda saha fazla sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bu nedenle cildinizi temiz tutmaya, mümkün olduğu kadar az makyaj yapmaya ve makyajınızı suratınızda fazla tutmaya çalışmalısınız. Aynı zamanda düzenli aralıkla peeling yaparak ölü derilerinizde kurtulabilir, bakım maskeleri ile cildinizi canlandırabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bol bol taze meyve ve sebze yiyebilirsiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git