Yumurtlama ve Sperm Donasyonu ile Tüp Bebek

Yumurtlama ve Sperm Donasyonu ile Tüp Bebek
11 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Herhangi bir nedenden dolayı yumurtalıklarında sorun yaşayan ve bu yüzden kadınların gebe kalmasına engel olan durumlarda bile hastaların anne olabilmesine olanak tanıyan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de yumurta donasyonu tedavisidir. Yumurtalıklarında problem olan hastaların rahimlerinde bebek tutma ve gebe kalma potansiyeli her zaman mevcuttur. Kişiden kişiye farklılık gösteren bazı ilaçlar sayesinde anne adayının rahmi istenildiği şekilde yeniden yapılandırılabilir. Peki, yumurta donasyonu hangi gruptaki kişilere uygulanabilir? Normal zamanından daha erken menopoza girmiş ve bu yüzden yumurta üretimi olmayan kadınlar, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerden dolayı yumurtaları zarar görmüş ve yumurta hücreleri artık olmayan kadınlar rahatlıkla yumurta donasyonu tedavisinden faydalanarak bebek sahibi olabilirler.

Tedavinin belirli aşamaları bulunur. Bu aşamalar sıra ile aşılarak kişilerin bebek sahibi olması sağlanır. Tedavide ilk aşama çiftler ile doktor arasındaki görüşmedir. Doktor tarafından hastalara bazı testler ve tetkikler yapılır. Anne adayına uygun yumurta vericinin bulunması sağlanır. Sonrasında hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Bu aşamada verici de yumurta arttırıcı ilaçlar kullanmak zorundadır. Sonra şartlar oluştuktan sonra vericiden yumurtalar toplanır, aynı gün erkekten de sperm örneği alınır. İleriki aşama döllenme sonucunda ortaya çıkan embriyonun hastanın rahmine yerleştirilmesidir.

Yumurtlama ve Sperm Donasyonu Tüp BebekSperm donasyonu ise erkekte hiç sperm olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Sperm donasyonunda kullanılan spermlerin tamamı tarama testleri yapılmış hepsi kayıt altında tutulan spermlerdir. Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan herhangi bir nedenden dolayı testislerinde sperm bulunmayan erkekler bu tedaviden yararlanarak bebek sahibi olabilirler.

Spermin olduğu ancak yapısal bozuklukların belirlendiği durumlarda ve erkeğin bulaşıcı bir hastalık taşıdığı durumlarda da sperm donasyonu kullanılan yöntemler arasındadır. Bu tedaviden başarılı bir sonuç alınabilmesi için çiftlerin dikkat etmeleri gereken bazı kurallar vardır. Kullanılacak olan spermin nereden temin edildiği, hangi şartlarda bulunduğu kontrol edilmelidir. Sperm örneklerini vermek için başvuruda bulunan her insana standartlaşmış testler uygulanır. Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin neredeyse tamamı yumurtlama ve sperm donasyonu ile tüp bebek sahibi olabilirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git