Yumurtlama Aşılaması Nedir, Aşılama İle Hamile Kalınır mı?

Yumurtlama Aşılaması Nedir, Aşılama İle Hamile Kalınır mı?
8 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Aşılama Nedir?

Normal yollar kullanılarak bebek sahibi olamayan genç çiftlerin, bebek sahibi olabilmesi için laboratuvar ortamında belirli işlemlerden geçerek, muayenehane şartlarıyla, kadının rahminde bulunan tüplere daha rahat ulaşmasını sağlamak amacıyla, erkekten alınan spermin yumurtalığa yakın bir yere enjekte edilmesi işlemine aşılama denir. Bebek sahibi olmakta güçlük çeken ve korunmasız ilişkiye rağmen pozitif sonuçlar elde edemeyen çiftlerde infertilite(kısırlık) denilen problem söz konusu olabilir. Böyle bir problemin olup olmadığıyla ilgili öncelikle bazı tetkiklerin yapılası gerekmektedir. Kadın için hormon tetkikleri ve rahim filmi, erkek için ise sperm analizi yapılmaktadır. Tetkik sonuçlarının normal seyretmesi halinde altında yatan başka bir neden bulunamadıysa ilk olarak bu yöntem kullanılmalıdır. Hastaların durumuna göre değişkenlik gösteren tedavilerden olan tüp bebek tedavisinden önce uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir.

Aşılama Şartları Nelerdir?

Aşılama yöntemi hamilelik ihtimalini arttırmak amacıyla yapılan bir işlemdir ve her bebek sahibi olmak isteyen çiftlere uygulanabilecek bir tedavi yöntemi değildir. Bu çiftlerin aşılama işlemine uygun olup olmadığı birkaç test ile belli olur. Aşılama işlemi uygulanabilmesi için bazı belirtilerin olmasıyla birlikte aşağıdakişartların da sağlanması gerekir;

  • Öncelikle kadının yumurtlamasında bir sıkıntı olmamalı.
  • Aşılama işlemi yapılacak kadının erken menopoza girme veya başka nedenlerden kaynaklanan yumurta kapasitesi sınırlandırılması olmamalı.
  • Erkekte ise üretilen sperm sayısı belli bir değerin altında olmamalı.
  • Sperm sayısı normal çıkan kişilerde sperm hareketliliği de yine belli bir düzeyde olmalı.
  • Kadının rahminde ya da tüplerinde her hangi bir patolojik durum bulunmamalı.

Aşılama Nasıl Uygulanır?

Öncelikle erkekler için sperm tahlili yapılır. Yaygın olarak kullanılan Kruger Yöntemi’ne göre spermlerin durumuna karar verilir. Bu yöntemle karşılaştırıldığında şekilleri kötü olan spermlerin hareketleri ve sayıları normal değerlerde olsa bile başarı şansı oldukça düşüktür. Sonrasında ise kadın muayene edilir. Muayene sırasında rahim ve yumurtalıkların aktif olup olmadığı incelenir. Rahim incelemesinin yanında bazı durumlarda hormon testi de istenebilir. Bu kontrollerin haricinde tüplerin hamilelik için her hangi bir engel teşkil edip etmediğini kontrol etmek adına, tıkalı olup olmadıklarına bakmak için rahim filmi, teleskop yardımıyla göbekten karın bölgesine girilerek rahim incelemesi yapılan laparoskopi ya da teleskop aracılığıyla rahim ağzından girip rahim incelemesi yapılan histeroskopi yapılmasını da önerebilir.  Aşılama işlemi ile hızlı hareket kabiliyetine sahip sağlıklı spermler seçilir ve hamile kalma şansını arttırır. Seçilen spermler laboratuvar şartları içerisinde her hangi bir zararı olmayan aksine sperm hareketlerini hızlandırma ve hamile kalma noktasında başarıyı arttırıcı etkiye sahip kimyasal maddeler ile yıkandıktan sonra özel enjektörler kullanılarak kadının rahmine yerleştirilir ve bu işlem çok kısa sürmekle birlikte genelde ağrı duyulmaz. Bazı kadınlarda ise çok nadir olarak menstrual dönemdeki kasık ağrılarına benzer ağrılar meydana gelebilir. Aşılama işlemi sayesinde döllenme tüpte gerçekleşeceği için spermlerin yumurtayla karşılaşma ihtimali daha yüksek olacak böylece döllenme şansı da artacaktır.

Aşılama Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Aşılama işleminden sonra 15 dakikalık bir süre boyunca istirahat etmeniz istenir. Sonrasında hastaneden çıkış yapabilmek mümkündür. Birkaç gün adet ağrısına benzeyen kasık ağrıları olabilir. Az miktarda kan gelebilir. İşlem sonrası ilişki sakıncalı değildir. Aşılamaya olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz. Gebelik testi aşılama işleminden 14 gün sonra yapılmalıdır ve sonuçlar açıklanana kadar ağır yük kaldırılmamalı ve ağır işlerde çalışılmamalıdır. Günlük hafif ev işleri yapılabilir. Ayrıca araç ve uçak yolculuğu da yapmakta bir sakınca yoktur.

Normal ilişkiye göre %5 ile %20 arasında hamile kalma şansını arttıran bir yöntem olan aşılama, ne kadar çok uygulanırsa başarılı sonuçlar elde etme ihtimali o kadar artar. Ancak 6-7 den fazla uygulanmaması gerekiyor.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git