Yumurtalık İltihabı Neden Oluşur?

Yumurtalık İltihabı Neden Oluşur?
21 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Kadın üreme sisteminin en önemli parçalarından birisi yumurtalıklardır. Yumurtalar, gebelik hormonu, bir çift gonaddan oluşmaktadır ve bunlar, rahmin iki kenarındaki pelvis içinde yer almaktadır. Yumurtlama döneminde dışarı salınan yumurtaların yakalanmasını sağlayan fallop tüpleri ile de döllenmeyi oluşturmak için ilişki şekilde çalışan organ kısımlarıdır. Burada meydana gelen hastalıklar ve bozukluklar, pelvik rahatsızlıklar sınıfında yer almaktadır. Pelvik enfeksiyonlar başlığı altında incelenen sorunlar arasında yumurtalık iltihabı da yer almaktadır. Pelvik enfeksiyonlar, kadınlarda üst genital bölgede meydana gelen bakteri ve virüs kapılması sebebi ile oluşan enfeksiyonlardır. Cinsel ilişki, genital bölgede geçirilen ameliyatlar, kürtaj ve doğum gibi sebepler bu enfeksiyonların kapılma nedenleri arasında yer almaktadır. Bu enfeksiyonlar sonucunda da yumurtalık iltihabı başta olmak üzere daha birçok rahatsızlık da meydana gelmektedir.

Yumurtalık İltihabı Hakkında Genel Bilgiler

Antibiyotik ile yumurtalık iltihabından kurtulmak mümkün gibi gözükse de, bu durum iltihabın tamamen ortadan kaldırılacağı ve ihmal edilebilecek kadar önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Yumurtalık iltihabının en riskli durumu, bu rahatsızlığın hafife alınarak üstünde durulmamsı, zamanında tedavi olunmaması sebebi ile yumurtalıklarda yapışma oluşmasına sebep olarak kısırlık sorunun ortaya çıkarmasıdır. Yumurtalık iltihabı, yumurtalıkların çeşitli sebeplerden dolayı enfeksiyon kapması sebebi ile oluşmaktadır. Yumurtalıklarda meydana gelen bu iltihaplanmalar, fallop tüplerini, dölyatağı iç katını, dölyatağını ve abdominal duvar dahil birçok organa da etki etmektedir.

Yumurtalık İltihabı Nedenleri

Yumurtalık iltihabının oluşmasını tetikleyen en önemli etkenlerin başında cinsel ilişki gelmektedir. Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, bu virüs ve bakterilerin yumurtalığa yerleşmesi ile enfeksiyonların ve komplikasyonların gelişmesine yol açmaktadır. Bunun dışında, yumurtalık iltihabına yol açmayan ancak oluşum riskini artıran sebepler arasında soğuk algınlığı ve üşütmek, yumurtalık iltihabını bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyon gelişimine daha uygun hale getirdiğinden tetiklemektedir.

Yumurtalık İltihabının Teşhisi

Birçok hastalıkta olduğu gibi yumurtalık iltihabı tedavisinde de erken teşhis konulması ve tedaviye zaman geçmeden başlanılması oldukça önemli olmaktadır. Aksi takdirde, basit yollar ile iyileştirilebilecek olan yumurtalık iltihabı sorunu çok daha ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Yumurtalık iltihabının teşhisi jinekologların ultrasonografik ve laboratuar muayeneleri sırasında konulmaktadır. Öncelikle bu kişideki rahim boyun ağrısı, yumurtalık ve kasıkta sancı şikayetleri belirlenir ve ardından da rahimden alınan örnek incelenir.0 Kan ve idrar tahlilleri yaptırarak, cinsel yolla bulaşan hastalıkları oluşturan bakterilerin var olup olmadığını belirlenir.

Yumurtalık İltihabının Tedavisi

Antibiyotik kullanımı: Bu rahatsızlığı gidermek adına başvurulan ilk yöntem antibiyotik kullanımıdır ve düzenli ilaç kullanımı sağlanarak, iyileşmenin görülmesi mümkün olmaktadır.

Yatak İstirahatı: Bol sıvı tüketilmesi ve yatak istirahatı, yumurtalık iltihabı sahibi kişiler önerilen yöntemler arasındadır. Oldukça ağrılı ve sancılı olduğu için ağrı kesici kullanımı da önerilmektedir.

Ameliyat: yumurtalık iltihapları yapışma, büyük kist ve apselerin oluşumuna sebep olabilmektedir. En sık kullanılan yöntemlerden laparoskopik cerrahi ile bu sorunlar ortadan kaldırılmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git