Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?
4 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

İnfertilite yani kısırlık tedavisi gören hastalara en çok tavsiye edilen ilaçlardan birisidir. Yumurtayı çatlatmak için kullanılan ilaçlar, yumurtayı sağlamak ve geliştirmek için kullanılan ilaçlardan biraz farklı olmaktadır. Yumurta çatlatma iğneleri büyümüş folikülün çatlaması için kullanılan tek dozluk ilaçlardır. Yumurtanın gelişimi için kullanılan ilaçlar gibi devamlı olarak uygulanmamaktadırlar.

yumurta çatlatma iğneleri (HCG)” olarak ifade edilen hormonu içermektedir. HCG hormonunun beta alt birimi, kan yolu ile hamilelik testi ölçülen hormondur. Bu ilaçlarda bulunan HCG alfa alt biriminin içeriğinden dolayı beyinde hipofizden salgılanan luteinizan hormonuna benzer etki yaratmaktadır.

LH hormonu değerleri, normalde kadın vücudunda yumurtlama meydana gelmeden ortalama 1 veya 1, 5 gün önce artış göstermeye başlayan ve en yüksek seviyeye ulaşmasıyla beraber yumurtlamanın meydana gelmesindeki tetikleme görevini üstlenen (yumurta çatlamasını sağlayan) hormondur.

HCG içeren ilaçlar ile LH hormonunun bu etkisi birbirine benzer. Bu nedenle, HCG ilacı (yumurta çatlatma iğnesi) uygulanmasının ardından, yaklaşık 36 saat sonra yumurtaların çatlama olayı meydana gelmektedir.

Bu ilaçlar daha çok cilt altına veya kas içerisine enjeksiyon yapılacak şekilde üretilmiştir. Piyasada birçok marka tarafından üretilen ilaçlar vardır. Her markanın ne şekilde uygulanacağı yönündeki bilgiler için prospektüsü dikkatlice incelenmelidir. Ama doktorunuzun önerisi doğrultusunda çatlatma iğnelerinin uygulanması gerekir. Cilt altı uygulama için üretilen ilaçlar, daha çok göbek çevresine veya üst kol arka tarafına uygulanmaktadır. Kas içerisine uygulanması için üretilen ilaçlar ise, daha çok kalçaya uygulanır.

Ne zaman yapılır?

Genellikle bu ilaçların, yumurtanın 18 mm ile 20 mm olgunluğuna eriştiği zaman uygulanması gerekir. Fakat birden fazla yumurtanın oluşumu meydana gelmiş veya E2 hormonun değeri yüksek çıkmış ise, çatlatma iğnelerinin uygulanmasına gerek duyulmayabilir. Buradaki önemli nokta, yumurtanın ne kadar gelişim gösterdiği yönündedir.

Âdetin hangi gününde uygulanması gerektiği yönünde bir kural bulunmamaktadır. Yumurtanın istenilen büyüklüğe ulaşması, genellikle adet kanamalarının başladıktan sonraki 10. ile 17. günler arasına denk gelmektedir. Bu ilaçların kesinlikle doktor kontrolleri dışında uygulanamaması gerekir.

Meydana gelebilecek en tehlikeli yan etkilerinden birisi OHSS’dir. OHSS karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, nefes darlığı, hızlı kilo artışı gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Yumurtaların aşırı uyarılması sonucu ortaya çıkabilecek ciddi bir durumdur. Bu şikâyetlerin görülmesi halinde, derhal doktora başvurulması gerekir. Çok nadir olarak alerjik durumlar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca aşırı uyarılma sonucu yumurtalık kisti oluşumuna neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gebelik tedavisi askıya alınarak OHSS’nin giderilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilir.

Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra yumurtlama olacağı için, ilişki bu zamanlarda olmalıdır. Yumurta çatlatma iğnesinin yapıldığı gün, cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmemektedir. İlk ilişkiden sonra birer günlük ara ile cinsel ilişkiye girilmesi önerilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git