Yeni Doğan Bebek Temizliği ve Bakımı

Yeni Doğan Bebek Temizliği ve Bakımı
12 Eylül 2015 tarihinde eklendi.

Birçok kişi evlendikten sonra, zamanı geldiğinde sağlık bir bebek sahibi olmayı ister. Anne ve baba adayları için hamilelik süreci başladığı günden itibaren uzun ve heyecanlı bir bekleyiş başlar. Ailenin en küçük ve en yeni üyesinin gelmeye başladığı an yaklaştıkça heyecan giderek artar ve küçük üye için o daha gelmeden birçok hazırlık yapılır. Doğum yaptıktan ve hastaneden çıktıktan sonra bebekleri ile baş başa kalan yeni anne ve babalar en çok değer verdikleri bebeklerine nasıl davranacaklarını bilemezler. Hassas ciltlerine zarar vereceklerinden korkup, rahat davranamazlar. bebek-temizligiAslında yeni doğan bebek temizliği konusu birkaç püf noktaya dikkat ederek anne ve babalar bu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatabilirler.

Yeni Doğan Bebeklerin Cilt Bakımları

Dünyaya gözlerini yeni açmış bebeklerin ciltleri oldukça hassas olur. Bu sebeple, yani hassas bir cilde sahip oldukları için bebeklerin cildinin sürekli olarak temiz tutulması gerekir. Bebeğin kullandığı iç çamaşırlarının her gün değiştirilmesi cildi temiz tutmak için dikkat edilmesi gereken konulardandır. Özellikle yeni doğan bebeklerin her gün yıkanması mümkün olmadığı için belirli aralıklarla ciltlerinin silinmesi gerekir. Daha önceden kaynatışmış ve soğutulmuş suyu gazlı bez ya da pamuk kullanarak bebeklerin cildini bu şekilde silinebilir. Böylece bebeklerin cildine zarar vermeden temiz tutulması sağlanabilir. Ayrıca  yeni doğan bebek bakımı konusunda bebeklerin vücutlarının nemli tutulması için bebek yağı kullanılabilir.

Bebeklerin Altını Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yeni-dogmus-bebek-bakimiBebeklerin doğdukları andan itibaren belirli bir süre altlarının sıklıkla değiştirilmesi gerekir. Alt temizliği için kullanılan ürünlerin bebeğin cildini tahriş edecek veya alerjiye neden olacak şekilde olmamasına özen göstermek gerekir. Bu yüzden bebeklerin alt temizliğinde kullanılabilecek en doğal ürün, kaynatılmış ılık su ve pamuk yardımı ile alt temizliğini gerçekleştirmektir. Yeni doğan bebek temizliği içerisinde yer alan alt temizliğinde önem arz eden bir konuda pişiğin engellenmesini sağlamaktır. Sıklıkla bebeklerin altının havalandırılması ve pişik engelleyici kremler ve zeytinyağı kullanılması bebeklerin pişik olmaması için alınacak önlemlerdendir.

Yeni Doğan Tırnak Bakımı

bebek-bakimiYeni doğan bebek bakımı ve temizliği konusunda önemli olan konulardan bir tanesi de tırnaktır. Bebeklerin el tırnaklarını haftada bir, ayak tırnaklarını ise uzadığı zamanlarda kesmek bebek açısından fayda sağlayacaktır. Hem hijyen açısından hem de bebeklerin istemsiz olarak yüzlerini çizmesini engellemek için tırnak bakımına dikkat etmek gerekir. Yeni doğan bebeklerin tırnaklarını kesmek için en uygun zaman banyo sonrasında uykuya dalındığı zamandır. Çünkü banyo sonrası tırnaklar yumuşar ve daha rahat bir şekilde kesilir. Ayrıca bebekler banyo yaparken yoruldukları için daha derin uyuyabilirler. Bu durumu anne ve babalar tırnak kesmek için değerlendirebilir. Bebeklerin tırnak kesimi yapıldıktan tırnaklarının pürüzsüz bir duruma getirilmesi için özel olarak kullanılan bebek törpüsüyle pürüzsüzleştirilmesi gerekiyor.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git