Yeni Doğacak Bebek İçin Evde Bulunması Gerekenler

Yeni Doğacak Bebek İçin Evde Bulunması Gerekenler
17 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bebekler, hem anne hem de babaları için dünyadaki en kıymetli şeylerdir. Anne ve baba adayları bebekleri daha dünyaya gelmeden önce birçok araştırma ve hazırlık içerisine girmektedirler. Bu hazırlıklar arasında yer alan ve yeni doğacak bebek için evde bulunması gerekenler listesi de oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Anne ve baba adayları bebeklerinin çok daha rahat ve güvenli bir ortamda büyüyebilmesi için evlerinde birtakım yenilikler ve değişikleri yapmalılardır. Yeni doğacak bebek için evde bulunması gerekenler arasında en önemlisi hiç şüphesiz ki anne ve bebek için gerekli olan hijyen malzemeleridir. Bu malzemeler; temizleme mendilleri, bebek bezleri, temizleme pamukları, ağız silme bezleridir. Bunların yanı sıra evin bütün eşyalarının yeni doğan bebek için güvenli bir duruma getirilmesi gerekmektedir. Sivri köşeleri bulunan sehpa, masa ve diğer eşyaların sivri bölümlerine koruyucu bölümlerin takılması oldukça önemlidir. Bebekler son derece hassas bir vücut yapısına sahiplerdir. Bu nedenle günlük bakımları sırasında kullanılan malzemelerinde bebeklere özel hassas malzemelerden oluşması gerekmektedir. Tırnak makası, saç tarağı, banyo küveti gibi alanlar tamamen bebeklere özel olacak şekilde temin edilmelidir. Uzmanlar bebeklerin ilk ay boyunca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini her fırsatta vurgulamaya devam etmektedir.

Yeni Doğacak Bebek İçin Evde Bulunması Gerekenler NelerdirBu nedenle de bebeklerin altı aydan sonra beslenmeleri için özel ve sağlıklı biberonlarının bulunması gereklidir. Ayrıca bu biberonların ısıtıcıları, biberon emzikleri ve biberon sterilizatör makineleri de yeni doğacak bebek için evde bulunması gerekenler listesinde yer almaktadır. Bebeklerin tenlerinin son derece hassas olmasından dolayı ilk bir yaşına kadar giydikleri kıyafetlerinde kaliteli ve sağlıklı olması gerekmektedir. Doğumundan sonra ilk üç ay boyunca kullanacağı pijamaları, tulumları ve zıbınları anne baba adaylarının oldukça bol miktarda temin etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bebeklerin soğuklardan daha çok etkilenmesinden dolayı atkı, bere ve şapkalarda bu listede bulunmalıdır. Bebekler 6 aylıktan sonra emeklemeye ve evi keşfetmek için hareketlenmeye başlamaktadırlar. Bu nedenle ebeveynlerin yeni doğacak bebek için evde bulunması gerekenler arasına elektrik prizlerinin bebeklerin parmaklarını sokmaması için koruyucu aparatlar ve de banyo için kaymayan zemin malzemelerini edinmeleri gerekmektedir.

Anne ve baba adaylarının bebeklerini evlerine getirmeden önce gerekli bu malzemeleri ve tedbirleri temin etmesi bebeğin çok daha sağlıklı ve güvenli bir ortam içerisinde büyümesinde oldukça etkili bir faktör olmaktadır. Bu nedenle anne ve babaların bu detaylara önem vermesi gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git