Yara Yaktırma (Koterizasyon)

Yara Yaktırma (Koterizasyon)
28 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

Servikal erozyon ve ektropiyon gibi rahim ağzı hastalıklarına rastlanılması durumda kullanın en sık kullanılan yöntem Yara Yaktırma (Koterizasyon) yöntemidir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için ilk önce bu rahatsızlığa sahip kişilere smear testi yapılmaktadır. Smear testi rahim ağzını enfeksiyon, kanser ve kanser öncüsü durumlar için değerlendirmeye yarayan bir testtir. Bu test sonucu olumlu çıkan kişilere Yara Yaktırma (Koterizasyon) işlemi uygulanabilmektedir. Yara yaktırma işlemi normal bir jinekolojik muayenede harcanılan zamandan bile az zamanda tamamlanabilmektedir. En uzun işlem süreci 4 veya 5 dakikadır. Hastanelerde de uygulanabileceği gibi gayet basit bir tedavi olduğu için muayene masasında da uygulanabilmektedir. Rahim ağzı bölgesinde sinir ucu bulunmadığı için kişiler hiçbir acı hissetmemektedir ve dolayısıyla lokal veya genel anestezi uygulanmasına gerek kalmamaktadır.

Yara Yaktırma (Koterizasyon) işlemi ardından kişiler günlük yaşamlarına her zamanki gibi devam edebilmektedirler. Bu işlem sırasında koter adlı alet kullanılmaktadır. Koter, kanamaları durdurmak, istenmeyen dokuları kesmek gibi işlemler için oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışma prensibi de yüksek frekanslı RF dalga üreterek, uygulamanın yapılacağı bölgede aniden yüksek ısı oluşturarak canlı hücre sıvılarının buharlaşmasını sağlamaktır. Yara Yaktırma (Koterizasyon) işleminin ilerleyişi, normal muayene spekulumunun takılarak rahim ağzının görüntülenmesiyle başlar. Daha sonra koter aleti kullanılarak rahim ağzına dokundurularak temizleme işlemi yapılır ve birkaç dakika sonra tedavi tamamlanmış olur. İşlemden sonra herhangi bir ağrı veya normal hayatı etkileyecek hiçbir sorun görülmez. İşlem sonrasında kişilere sağlıklarını riske etmemeleri için konulan tek bir kural vardır. Bu uygulamanın ardından kişilerin bir ay boyunca cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Bu süreçte farklı renklerde akıntı görülebilmektedir ancak bu birkaç hafta içerisinde geçen bu şikayetler de oldukça normaldir. En geç iki ay içerisinde iyileşme tamamlanmış olur.

Yara Yaktırma (Koterizasyon) işlemi genital siğil tedavisi için de kullanılmaktadır. Bu yöntemdeki koter cihazı tek kutuplu ve yüksek voltajla çalıştırılmaktadır. Koterin negatif ucu hastanın altına konarak elektrik iletimi sağlar. Siğillerin büyüklük ve sayısına göre lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır. Bu işlem sonrasında kişilere genital temizliği hakkında yapılması gerekenler ve antibiyotik veya ağrı kesici ilaçlar verilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git