Vulva Kanseri Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Vulva Kanseri Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Vulva kanseri, klitoris ve labia’yı da içeren vajen girişini çevreleyen derinin kanseridir. Vulva kanseri sık karşılaşılan bir durum değildir. Rahim ağzı kanseri riskini de artıran insan siğil virüsü (HPV) maalesef vajina kanser riskini de artırmaktadır. Vulva kanseri tedavi yöntemleri vardır ancak diğer bütün kanser çeşitlerinde olduğu gibi en etkin tedavi yolu kanser vücuda yayılmadan erkenden tespit edilip başlanırsa sonuca ulaşılmış olur. Vulva kanseri ilk oluştuğunda birkaç sene boyunca çok yavaş ilerler.

Aslında vajina kanser gelişimi kanser öncesi lezyonun oluşması ile başlar. Kanser öncüsü hücreler normal olmayan hücrelerdir ancak çevre dokuya saldırmamış zararı olmayan haldedirler. Kanser öncüsü olanlara vulva intraepitelyal (epitel içi) neoplazi (VIN) veya displazi denir. Her ne kadar kanser öncüsü hücreler kadın sağlığını tehdit etmeseler de, daha sonra oluşabilecek kanserlerin önlenmesi için bu kanser öncesi lezyonların tedavisi oldukça önemlidir. Özellikle düzelmeyen ve belirli bir süre arlıklarla devam eden vajinadaki kaşıntı veya yanma.

Adet kanaması ile alakası olmayan kanama. Labia derisinin normalden daha soluk olması ve kırmızı olmasına neden olan rengindeki değişiklik. Döküntü, siğil veya deride kalınlaşmaya neden olabilen labia derisinin yüzeyindeki değişikler. Vajina üzerinde hassasiyet olması veya şişlik oluşmasıdır.

Vulva Kanseri Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kanser evresine bağlı olarak, vajina kanser cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ya da bunların kombinasyonları ile tedavi edilir. Çoğunlukla, doktorunuz, tanı konduktan sonraki haftalar içinde tedavi şeklinizi size anlatacaktır. Eğer, yalnızca cerrahi tedavi yapılacaksa tedavi ve iyileşme altı-sekiz hafta içerisinde gerçekleşecektir. Eğer, radyasyon veya kemoterapi gerekli ise, bu süre daha uzun bir süreyi kapsar. Doktorunuz size bireysel tedaviniz ve sağlığınıza kavuşmanızın ne kadar zaman alacağı konusunda ayrıntılı bilgi verecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git