Varis Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Varis Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
12 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Bacaklarda derinin hemen altında yer alan toplardamar genişlemelerine varis denir. Bacaklarımızda ki toplardamarların görevi kirli kanı yer çekiminin tersi yönde temizlenmesi için akciğerlere ve ardından da kalbe taşır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanmasını kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın birikmesini engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının hareket halinde olup çalışmasıyla ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğu durumlarda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur. Ayakta uzun süre hareketsiz olarak durma, genetik yatkınlık ve kadınlarda fazla kilolar varis hastalığı için yüksek derecede risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Varis Hastalığının Belirtileri

Toplardamarlarda oluşan sıkıntı nedeniyle meydana gelen deformasyon bacaklarda şişkinlik, ağrı ve yorgunluk oluşturarak kronik ağrı ve gerilime neden olur. Aynı zamanda da tedavi süreci ertelendikçe kendini ikincil hastalıklar adını verdiğimiz ileri aşamalara taşır. Hoş bir görüntü oluşturmayan damarlara ait kozmetik kaygılar; giysilerimiz ve yaşama şeklimiz üzerindeki etkileri de sürekli olarak gerginlik nedenidir.

Varis Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Varislerin erken tanı ve tedavisi, kapakçıklardaki bozukluğun damar kanallarında kalıcı değişikliklere neden olmadan tedavisine olanak verir. Tıbbi tedavide şunlar kullanılabilir; Aspirin, Topikal kortikosteroidler, At kestanesi tohumu özütü, Pentoksifilin, Tropikal antiseptikler, Gotu kola, Piknogenol. Bir diğer tedavi şekli varis çorabıdır. Varis çorapları bağ dokusuna destek sağlar, doku basıncını yükseltir, vücuttaki ödemi azaltır ve önler, diz altı kas gücünü arttırır, lenf dolaşımını destekler, trombozdan ve emboliden korur, damarlardaki kan dolaşımını hızlandırır, kapak yetersizliğini önler, filtrasyon miktarını azaltır. Bir diğer yöntem skleroterapidir, bu yöntem ağrısızdır. 15-20 dakikalık uygulamanın sonunda hasta gündelik yaşamına dönebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git