Vajinal Akıntı Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Vajinal Akıntı Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
15 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kadınlarda normal olarak görülen fizyolojik vajinal akıntılar olabileceği gibi hem de bir enfeksiyona bağlı hastalığa bağlı vajinal akıntılara rastlanılmaktadır. Önemli olan vajinal akıntının hangi gruba ait olduğunun anlaşılmasıdır.
Fizyolojik vajinal akıntılarda tedavi gerekmezken, hastalığa bağlı vajinal akıntılarda işin uzmanları tarafından tedavi şarttır. Normalde ergenlik çağından itibaren üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan olan ve kokusuz nitelikte bir vajinal akıntı vardır. Normal olan her kadında olması gereken bu vajinal sıvıya fizyolojik vajinal akıntı da denir. Fizyolojik akıntı, rahim ağzı salgılarıyla birlikte kendini sürekli olarak yenileyen vajina dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir.

Bu açıdan bakıldığında fizyolojik akıntının aslında oldukça önemli bir görevi olduğu söyleyebiliriz. Bu akıntının miktarı rahim ağzında bulunan salgı hücrelerinin sayısı, rahim içi araç kullanımı, kadındaki kadınlık hormonu miktarı ile doğru orantılıdır. Fizyolojik akıntı adet döneminin her gününde var olabileceği gibi yalnızca belli günlerde de ortaya çıkabilir.

Yumurtlama döneminde rahim ağzından yumurta akı kıvamında lastik gibi uzayabilen berrak olan bu sıvı çoğu kadın tarafından hissedilerek “akıntı” olarak nitelendirilir. Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, ağır kokulu, idrar yaparken yanma ve ağrı, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka işin uzmanları tarafından değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda bunun nedeni bir genita enfeksiyondur.

Vajinal Akıntı Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Hepsinin tedavi yöntemleri farklıdır. Enfeksiyon etkenine göre tedavi etmek gerekir. Bazen teşhis konulamayan akıntılarda vajinal kültür yaptırmak gerekebilir. Akıntının belirlenmesi yeterli değildir. Mutlaka bunun altında yatan hastalıklar yönünden araştırılması gerekir. Biyopsi işlemi çok nadir gerçekleştirilir. Genelde akıntıdan direkt olarak örnek alınır ve mikroskopik olarak incelemelerde bulunulur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git