Vajinadaki Kaşıntı Neden Olur?

Vajinadaki Kaşıntı Neden Olur?
12 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Vajinadan kaşıntı oluşması kadınların sık sık yaşadığı durumlar arasında yer almaktadır. Vajinadaki kaşıntı neden olur diye düşünenlere cevap verecek olursak, bu kaşıntının en yaygın sebebi vajinal mantar enfeksiyonudur. Vajinadan meydana gelen mantar, vajinanın PH dengesinin bozulmasına sebep olur ve vajinanın PH dengesi bozulduğu için de bakteri ve virüslerin vajinanın içerisinde üremesi oldukça kolay bir hale gelir. Vajina içerisindeki PH dengesinin bozulmasındaki en büyük etkenlerden birisi candida adı verilen mantar enfeksiyonudur. Cinsel ilişki yoluyla kolayca bulaşabilen candida, erkekler için herhangi bir rahatsızlık yaratmazken kadınlar için aynı şey söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle kadınların, cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmaya özen göstermeleri ve kendilerini partnerlerinden alabilecekleri mantar enfeksiyonuna karşı korumaları gerekmektedir. Diğer önemli enfeksiyon türlerinden bir diğeri de vajinal trikokomonas adı verilen bir enfeksiyondur. Yeşil renkli ve kötü kokulu bir akıntı ile birlikte vajinada kaşıntı oluşmasına sebep olur.

Vajinadaki kaşıntı neden olur başlıklı yazımıza devam edecek olursak, vajinada meydana gelen kaşıntının tedavi edilmesi için öncelikle hekiminizin detaylı bir vajinal muayene yapması gerekmektedir. Bu muayene sonucunda elde edilen verilere göre özel bir tedavi planı oluşturulacaktır. Vajinadan gelen akıntının rengi, kokusu ve kıvamı bu tespit için büyük bir önem taşımaktadır. Bir diğer önemli göstergede kaşıntının şiddeti ve cilt üzerinde oluşan renk değişikliğidir. Hekiminiz tüm bunları göz önünde bulundurarak kaşıntının sebebini tespit edecektir. Tüm bu incelemelerle birlikte aynı zamanda vajinal akıntıdan bir çubuk yardımıyla örnek alınarak, alınan bu örnek mikroskop altında incelenmektedir. Böylece kaşıntının sebebi hakkında detaylı bir bilgi elde edilir ve uygun tedaviler uygulanarak kaşıntının giderilmesi, akıntının normale dönmesi sağlanabilmektedir.

Vajinal KaşıntıVajinada kaşıntı neden olur sorusuna verebileceğimiz cevap sadece enfeksiyon olmamaktadır. Mantar enfeksiyonları dışında nadir de olsa başka etkenler de vajinada kaşıntı meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bunlar mantar enfeksiyonuna göre daha az görülse de yine de bazı kadınların vajinal kaşıntısının sebepleri olabilmektedir. Bu sebepler arasında, doğum kontrol hapı kullanımı, ciltte oluşan siğiller, kıl kökünde oluşan enfeksiyonlar, vajina kıllarının düzenli olarak temizlenmemesi ve yeterince temizlenmemek gösterilebilmektedir.

Ancak vajinadaki kaşıntının sebebinin her ne olabileceğinden şüphelenirseniz şüphelenin mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Kaşıntının sebebini en iyi şekilde hekiminiz belirleyebilecek ve gerekli ilaç önerilerini yaparak, kısa sürede kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayabilecektir. Genellikle hap, krem ve fitil kullanımı ile birlikte kaşıntı kısa bir süre içerisinde tamamen geçmektedir.

Vajinadaki Kaşıntı Neden Olur? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. hilal dedi ki:

    merhaba hocam benım sıkıntım ılıskıden sonra yanma ve kasıntımın olması aslında böyle bır sorunum yoktu takı boğaz ağrım ıcın doktorun bana yazdığı antıbyotkten sonra bende yeşil akıntı oluşmaya başladı ve ılacı bıraktım ama hala kasıntım bıtmedı uzerıne bırde esımle ılıskı yasarken cok acı hıssedıyorum ve ılıskıye grmekten kaçıyorum hep akıntı basta sumuksu renkszdı fakat smdı peceteyı vajinama soktgumda peçeteyi yesıl akıntı kaplıyor. bana onerebılcegınz ılac verır mısnz travazol kerımı kullandm o da aksıne fazlalastrdı kasıntıyı

    1. Jinekolog dedi ki:

      Merhaba Hilal Hanım, öncelikle çok geçmiş olsun. Bu problemleriniz için kadın doğum uzmanına göründünüz mü? Muayene etmeden buradan size cevap vermemiz çok zor.Bu sebeple en acil şekilde doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Sayfa başına git