Vajinal Kaşıntı Nedir?

Vajinal Kaşıntı Nedir?
22 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Vajina kaşınmasının görüldüğü en sık rahatsızlıklardan bir tanesi vajinanın mantar enfeksiyonu olmasıdır. Bu enfeksiyonun da tek sebebi kandidadır. Vajinal kandida enfeksiyonunun ise en önemli nedeni vajen asitliğinin bozulmasıdır. Vajina kendi doğal mikrop yapısını kaybettiğinde mantarların üremesi için bir ortam meydana gelir ve böylece mantarlar çoğalır. Bu dengenin bozulmasındaki en büyük etken ise antibiotik kullanılmasıdır. Bunun dışında havuz girdikten sonra ıslak mayo ile oturmak ya da duş almamak gibi durumlarda da vajenin pH dengesi bozulabilir. Ayrıca cinsel ilişkide bulunulan partnerin mantar taşıyor olması da sebeplerden biridir.

Vajinal kaşıntının bir diğer sebebi de trikomonas denen hastalıktır. Bu hastalık ile birlikte yeşilimsi kötü kokan bir akıntı meydana gelir. Her iki mantar çeşidinde de tedavi, mantara yol açan sebep ortaya çıkarılarak yapılmalıdır. Mikropların ve mantarın temizlenmesi ise haftalar süreceğinden geçici olarak hastanın kaşıntıyı önlemeye yönelik krem kullanması uygun olur.

Nadir olarak görülen vajinal kaşıntı sebepleri; Gebelikten korunmak için köpük kullanmak, Kondilom hastalığı, Vajen bölgesi kanserleri, gereğinden fazla temizlik kaşıntıya neden olabilir, kıl dibi iltihabı, batık oluşumu, kılların uzun tutulması, yetersiz temizlik.

Vajinal kaşıntıda problemler nasıl teşhis edilir?

Vajinal kaşıntıda en iyi teşhis uzman muayenede doğrultusunda gerçekleşir. Gerektiği durumlarda vajinal smear alınır ve teşhis doğrulanır. Hasta açısından baktığımızda ise verilen iki bilgi de asıl nedenin ayrımına yardım yeder. Vajinal kandida rahatsızlığında akıntı kesik süt görüntüsünde, beyaza yakın bir renkte, kokusuz ve sümük gibi yapışkan bir yapıdadır.

Trikomonsada ise akıntı yapışkan, kötü kokulu ve yeşilimsi renktedir. Seyrek olarak görülen bölge kanserlerinde ise akıntı görülmez, yara oluşumu söz konusudur. Teşhisi ise yaradan alınacak biopsi uygulaması ile kesinleşir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git