Vajinal Sünnet Nedir?

Vajinal Sünnet Nedir?
22 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kadınlara yapılan vajina sünnet uygulamalarında iki farklı sistem var olmaktadır. Birincisi klitorisin kesildiği uygulama, diğeri ise klitoris kesilmeden sadece üstündeki derinin kesilmesi ile oluşan uygulama.

1- Klitorisin kesildiği uygulamada Afrika’da kabile dinlerine ve inanışlarına sahip kesim tarafından gerçekleştirilir. Bu uygulamanın da kendi arasında çeşitleri yer alır. En hafif uygulaması klitorisin tamamen kesilme işlemidir ya da klitorisle birlikte iç ve dış dudaklar çıkarılır ya da daha ağır olarak vajina girişi çıkarılır.

Bu uygulamalardan hangisi tercih edilirse edilsin amaç kadının cinsel ilişkiden alacağı zevkli azaltmaya ya da tamamen ortadan kaldırmaya yöneliktir. Buna sünnet adını vermek genel olarak yanlıştır, kadının cinsel sakatlanması adını vermek daha doğru olur. Bu uygulamaya Firavun Sünneti adı da verilir. Eski Mısır medeniyetinde kendilerini Tanrı olarak ilan eden ve halklarına zulüm eden Firavunlar tarafınca uygulanmıştır.

Klitorisin kesildiği uygulamanın asıl kökeni Antik Mısır’dır. Arkeolog olan Shandal 1963 yılında yaptığı çalışmada bir çok Firavun Sünneti uygulanan kadın mumyası buldu. Bu uygulama Antik Mısır döneminde sınıf farkını ortaya koymak için yapılırdı. Arkeolog Shandal M.Ö. 5. yüzyılda bu uygulamanın Afrika’ya Antik Mısır döneminden yayıldığını söyledi. Bulunan bir çok mumyada cinsel organın tamamı kesilerek köreltilmiş, diğer mumyalarda ise klitorislerinin kesildiği görülmüştür.

2- Klitorisin kesilmediği uygulamada sadece klitorisin üstünü örten deri parçası kesilmiş ve klitoris başı açığa çıkarılmıştır. Yani erkek sünnetindeki uygulama şeklindedir. Bu uygulamada asla klitoris kesilmez sadece deri kesilir ve kaldırılır.

Bu sistem kızların evlenmelerinin ardından cinsel ilişkiden daha fazla zevk almaları için uygulanır. Bu sistem ile kızların daha doyumlu ve çabuk şekilde orgazm olmaları amaçlanır. İslam inanışındaki kadın sünneti uygulaması da budur.

Vajinal Sünnet Nedir? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Kadriye dedi ki:

    Hala var şöyle şeyler inanamıyorum ya :(

    1. Jinekolog dedi ki:

      Evet var kadriye hanım.

Sayfa başına git