Vajina Kanseri ve Tedavi Yöntemleri

Vajina Kanseri ve Tedavi Yöntemleri
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kadınlarda vajina kanseri hastalığına yakalananlar Jinekolojik muayene sırasında vajina duvarında kanamalı erozyona veya tümörlü bir alan görülür. Bu bölgeden alınan parçanın biyopsi de incelenmesi ile konulan teşhis kesinleşir. Ayrıca öncelikle servikal kanser taraması olan smear testi vajina kanserlerinin erken tanınmasında da oldukça faydalıdır.

Vajina kanseri ileri yaşlarda görülür. 60 70 yaşlarda sık görülür. Doğum yolunun herhangi bir bölgesin de çıkabilse de vajinanın arka duvar üst bölümünde izlenir. Vajina kanseri çok nadir görüldüğü ve benzer yakınmalara yol açtığı için vajina enfeksiyonları vajinit ile sıklıkla karıştırılır. Ağrılı cinsel ilişki, disparoni, Cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan kanama, anormal derecede ortaya çıkan vajinal akıntılar, kanserin ileri evrelerinde ortaya çıkan idrar ve dışkılama şikayetleri gibi belirtileri vardır.

Alt bağırsak rahim içi ve rahim ağzı kanserleri doğum yoluyla yayılarak bu bölgede vajina kanserleri yayılır.

Vajina Kanseri Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Tedavisi hastalıklı bölgenin çıkarılması şeklinde yapılır. Kanserin tipine evresine ve yerleşimine göre yapılır. Bu kanserde sıklıkla ışın tedavisiyle iyileştirilmeye çalışılır. Vajina kanseri tedavi şansı az bir kanser türüdür. Vajina kanserlerinin tedavisi, kanserin vajinadaki yerleşim bölgesine ve kanserin büyüklüğüne bağlıdır. Kanser vajinanın tepesinde rahim ağzına yakın yerleşmişse cerrahi olarak rahim ve vajinanın 1/3’lük üst kısmı çıkartılır. Bu işleme alt karın bölgesinde lenf bezlerinin o bölgeden çıkartılması da eklenir.

Cerrahi sonrası radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır. Kanser vajinanın ara bölümüne yerleşmişse cerrahi işlem uygulanmaz, sadece radyoterapi uygulanır. Kanser vajinanın girişine yani alt 1/3’lük kısma yerleşmişse, dış vajina ile birlikte vajinanın alt 1/3’lük kısmı cerrahi olarak çıkartılır. Bu tedaviye radyoterapi de eklenir. Vajina kanserinin tedavisi sonrasında ortaya çıkan cinsel ilişki problemleri rekonstrüktif cerrahi yöntemleri ile çözülebilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git