Türkiye’deki Tüp Bebek Merkezleri

Türkiye’deki Tüp Bebek Merkezleri
11 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Birçok kişi evlenirken bebek sahibi olup olamayacağını çoğu zaman bilemez. Zamanı geldiğinde bebek sahibi olmak isteyen kişiler normal yollarla bu amaçlarına ulaşmaya çalışır, ancak her çift için bu durum o kadar kolay olmamaktadır. Gerek erkek gerekse kadından kaynaklanan kısırlık sorunları ile bebek sahibi olunması imkânsız hale gelebilir. Tabi ki bu konuda da uzun yıllardan beri uygulanan bir tedavi yöntemi bulunur. Erkek ve kadın üreme hücrelerinin özel şartlarda döllenmesi sonucu oluşan embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi ile gebe kalınmasını sağlayan uygulamaya tüp bebek tedavisi ismi verilmektedir. Ülkemizde ve dünyada birçok kişi bu yöntem ile gebe kalmış ve bebek sahibi olma sevincini yaşamıştır.

Tüp bebek tedavisinde önemli olan konulardan bir tanesi de işlem yapılacak olan tedavi merkezinin seçimidir. Çiftler oldukça ayrıntısı bulunan bu konuda uzun süren araştırmalar yaptıksan sonra bir karar verirler. Tedavinin belki de en zor noktalarından biri de budur. Çünkü bu tedavi yönteminin başarısı büyük oranda uygulamanın yapılacağı tedavi merkezine göre değişmektedir. Merkezin hastalara sunduğu olanaklar, oldukça dikkat ve özen gerektiren bu süreci yönetecek olan hekim, ortamın hijyenik olması gibi birçok etken merkezin ne kadar iyi olduğunun göstergesidir. Bu konuda merkezin daha önce kaç tane tüp bebek tedavisi uyguladığı ve ne kadarında başarılı olduğu da oldukça önemlidir.

Turkiyedeki-Tup-Bebek-HastaneleriTüm dünya ülkelerinde uygulanan bu yöntemde ülkemiz oldukça yukarıdaki sıralardadır. Türkiye’deki tüp bebek merkezleri tüm dünyaya kendini kanıtlamış ve bu konuda birçok başarılı sonuçlar elde etmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda bugüne kadar kırk binin üzerinde tüp bebek tedavisi uygulanmıştır. Ülkemiz bu sayı baz alındığında dokuzuncu sırada, Avrupa ülkeleri baz alındığında ise altıncı sıradadır. Uygulanan tedavilerin başarı oranı ise farklı etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hastanın fiziksel durumu, yaşı, daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar, üreme hücrelerinin miktarı ve kalitesi gibi birçok etken başarı oranını doğrudan etkilemektedir. Tüm bunların değerlendirmesi ve uygun olan tedavi şeklinin belirlenmesi de tedavi merkezlerinin yapacağı çalışmalar ile gerçekleşir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git