Tüp Bebekte Hamilelik Hesaplama

Tüp Bebekte Hamilelik Hesaplama
12 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

Çocuk sahibi olmayı arzu eden her çiftin en büyük heyecanı çocuklarını kucaklarına alacakları tarihi önceden kestirebilmektir. Böylelikle çocukları için yapacakları hazırlıkları için ellerinde daha kesin bir tarih olur. Ayrıca hamile olan kadın da doğum için kendini hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak hazırlayabilir. Hamilelik haftalarını hesaplamak ve doğacak bebeğin hangi haftalarda olduğu bilmek de anne ve baba için bebeklerinin gelişimini yakından takip etmelerini sağlar. Hamilelik hafta takibi en iyi olarak uzman doktorlarla iş birliği içinde yapılmalıdır. Normal yolla hamile kalındığında hamilelik süresini belirlemekle tüp bebek yöntemiyle hamile süresini belirlemek arasında pek de bir fark yoktur.

Tüp bebek yöntemiyle hamile kalındığı zaman hamilelik hesaplanırken hangi yöntemle (IVF ya da ICSI) hamile kalındığının bir önemi yoktur.  Hamileliğin süresini doğru hesaplamak için bilinmesi gerekenlerden biri embriyonun ne zaman yerleştirildiğidir. Bu tarih hamileliğin ikinci haftası olarak alınır. Yani embriyo yerleştirildikten 15 gün sonra anne adayı kadın 1 aylık hamile kabul edilir. Normal yolla hamile kalındığında hamilelik süresini hesaplamak için son adet döngüsünün ilk günü de başlangıç tarihi olarak alınabiliyor fakat tüp bebekle hamile kalındığında kullanılan ilaçlar yüzünden bu tarih yanıltıcı olabilir. Bu yüzden embriyo transfer tarihini temel almak daha güvenli bir yoldur.

Bazı anne adayları neden transfer tarihinin değil de bundan iki hafta öncesinin hamileliğin süresinin ilk günü kabul edildiğini anlamakta güçlük çekebilir. Zira transferden önce anne adayına hiçbir şekilde tıbbi müdahale yapılmıyor. Bu normal yolla hamile kalındığında yapılan hesaplamayla açıklanabilir. Normal şartlarda çocuk sahibi olmak isteyen kadın adet döngüsünden 2 hafta sonra 2 ila 3 gün arasında cinsel ilişkiye girerse hamile kalır. Fakat hamileliğin süresi hesaplanırken bu tarih ilk gün olarak temel alınmıyor. Çünkü aradan ortalama olarak 2 hafta geçtiği zaman anne adayı son kez adet görüyor ve bu âdetinin ilk günü temel alınıyor. Tüp bebek yöntemindeyse normalde anne karnında ilişkiden son adet dönemine kadar geçen süredeki olayları laboratuar ortamında gerçekleştirildiği için embriyo transfer tarihi ilk olarak alınır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git