Tüp Bebek Yöntemiyle Çocuk Sahibi Olmak

Tüp Bebek Yöntemiyle Çocuk Sahibi Olmak
1 Eylül 2015 tarihinde eklendi.

Ülkemizin nüfusu her geçen sene biraz daha artıyor. Bunun da en büyük sebebi evlenen çiftlerin genellikle en az bir adet çocuk sahibi olmaları. Avrupa ve Amerika’da çiftlerden bazıları çocuk sahibi olmadan hayatlarını devam ettirmeyi planlıyor olsalar da ülkemizde bu kişiler oldukça nadir. Çiftler ilk etapta normal yollardan çocuk sahibi olmayı deniyorlar. Ancak bazı sebeplerden dolayı bayanlar gebe kalamıyor. Bu durumda da çiftler tüp bebek yöntemine yöneliyorlar. Dünya üzerinde çocuk sahibi olmak için birkaç yöntem olsa da bunlar arasında en çok tercih edileni tüp bebek yöntemi. Bu yöntemle, çiftlerden alınan yumurta ve sperm hücreli vücut sıcaklığında, dış ortamda dölleniyor. Sonrasında oluşan embriyolar rahme koyuluyor. Bu embriyolar ana rahminde gelişerek gebelik aşamasını başlatıyorlar.

Tüp bebek doktorları, bu aşamalarda çiftlere ellerinden gelen tüm yardımı yapıyorlar. Embriyoların oluşturulmaya başlamasından tüp bebeklerin doğumuna kadar çiftlerin yanında oluyorlar. Çiftlerde devamlı olarak irtibat halinde oldukları doktorlarına istedikleri her şeyi sorabiliyorlar. Tüp bebek doktorları, bu işlemler aşamasında çiftlerin çocuk sahibi olma oranlarını daha fazla arttırmak için çeşitli ilaçlar öneriyor. Bu ilaçlar sayesinde yumurta hücreleri uyarılıyor ve daha fazla sayıda yumurta hücresi üretiliyor. Bu da gebelik ihtimalini ciddi oranda arttırıyor. Eğer anne rahmine tek bir yumurta hücresi konulursa gebelik oranı %30 iken 3 yumurta konulduğunda bu oran %50 oluyor. Ancak bu aşamada birden fazla embriyo koyulduğunda ikiz ya da üçüz olma ihtimali de oluşuyor. Bu sebeple genellikle günümüzde tek embriyo konularak işlemler uygulanıyor. İlk aşamada gebelik gerçekleşmezse ya da sonrasında düşük olursa çiftler bir süre sonra tekrar deneyebiliyor.

Yeni evlenmiş olan çiftler genellikle bu yöntemler konusunda çok fazla bilgi sahibi olmuyor. Etraftan duydukları bilgilerle bu yöntemlere karşı bir bakış açısı oluşturuyorlar. Ancak etrafta söylenenlerin hepsi doğru bilgi olmuyor. Bu sebeple çiftler bu yöntemle çocuk sahibi olmadan önce internetten ya da çeşitli kitaplardan bilgi alabilirler. www.hamilelikvegebelik.com sitemizin Tüp Bebek Kategorisini inceleyerek ayrıntılı bilgilere ulaşabilir, aşama aşama tüp bebek konuları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git