Tüp Bebek Yöntemi

Tüp Bebek Yöntemi
11 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Bu yöntemde yapılan uygulama erkeğin ve kadının üreme hücrelerinin özel laboratuarlarda birleştirilerek döllenme sağlanmasıdır. Tüp bebek yöntemi sayesinde bugüne kadar çok sayıda çift uzun yıllar boyunca normal gebe kalma yöntemlerinden başarı alamayarak bu tedavi ile hayalini kurdukları bebeklerine sahip olmuşlardır. Vücudun dışarısında bulunan özel laboratuarlarda döllenme sonucu elde edilen embriyo özel katater kullanılarak kadını rahmine yerleştirilir. Bu işlem çok zor bir işlem değildir ve bu aşamada hastaya herhangi bir anestezi uygulanmaz. Ancak bu işlem sırasında hastanın rahmi ultrason ile kontrol edilir. Buradaki amaç ise embriyonun rahim içinde istenilen bölgeye rahat bir şekilde koyulmasıdır.

tup-bebek-yontemleriTüp bebek uygulamasında başarı elde edilmesi için dikkat edilmesi gereken çok sayıda kriter bulunur. Bu kriterlerden bir tanesi tercih edilebilecek olan tedavi merkezidir. Tedavi merkezinde uygulamayı yürütecek olan hekimin başarısı, tedavi merkezinin teknoloji konusundaki olanakları ve hastaya sunulan konfor tüp bebek tedavisinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu tedavide önem arz eden durumlardan bir tanesi de kadınların yaşıdır. Genç yaşta bu tedaviye başlayan kişiler ile orta yaşlarda bu tedaviye başlayan kişiler kıyaslandığında erken yaşta olan kadınların tedavi sonrası başarı oranının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için hem erkeğin hem de kadının tüp bebek tedavisi öncesi uyması gereken bazı davranışlar bulunur. Bu davranışlar arasında sigara ve alkol alışkanlıları, tedaviden en az üç ay önce bırakılması gereken ağar egzersizler bulunur. Ayrıca çiftlerin tedaviden önceki birkaç aylık süreçte sıkı iç çamaşırları giymemeleri gerekir.

Tüp bebek uygulaması genel olarak beş aşamalı olarak gerçekleşir. İlk aşama uygun olan tedavi merkezinin belirlenmesinden sonra hekim tarafından yapılan muayenedir. Bu muayene sonucunda hekim hastanın tedavi için uygun olup olmadığını kontrol eder. Eğer düzenlenmesi gereken bir durum var ise tedavi öncesi sorunları ortadan kaldırır. Sonraki aşama ise yumurtaların oluşmasını sağlamaktır. Yumurtaların toplanması ve spermlerin saklanmasının ardından özel laboratuvarlarda döllenme işlemi yapılır. Tüp bebek tedavisinde uygulanan son işlem ise döllenme sonucu oluşan embriyonun kadının rahmine yerleştirilmesidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git