Tüp Bebek Yöntemi ile Hamile Kalmak

Tüp Bebek Yöntemi ile Hamile Kalmak
8 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Günümüzde gebe kalmak için kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de tüp bebek yöntemidir. Uzun yıllardan beri uygulanan bu yöntem ile birçok kişi hamile kalmış ve bebek sahibi olmuştur. Bu yöntem ile ilk bebek 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Tüp bebek tedavisi normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler tarafından tercih edilmektedir. Çiftlerin en büyük hayallerinden bir tanesi olan bebek sahibi olmanın yollarlıdan bir tanesidir. Kişilerin bu tedaviyi almaya karar vermeleri ve karar verildikten sonra uygulamaları gereken bazı davranışlar vardır. Çünkü bu tedavi hem anne adayının hem de baba adayının maddi ve manevi fedakârlıklar göstermesi gereken bir tedavidir.

tup-bebek-hamileligiTüp bebek yöntemi ile hamile kalmak için yapılan işlemler büyük bir titizlik ile gerçekleştirilir. Her ne kadar sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olsa da tedavinin başarısız olma ihtimali de bulunur. Bu tamamen hastanın, yani anne adayının taşımış olduğu fiziksel özellikler ve tedavinin uygulanacağı merkez ile ilgilidir. Bu yüzden çiftlerin tedaviden önceki ve sonraki süreçte dikkat etmeleri gereken bazı konular bulunur. Erkek ve kadının tedaviye başlamadan en az üç ay önce varsa sigara ve alkol alışkanlıklarından kurtulmaları gerekir. Tüp bebek tedavisinin başarılı olmasındaki etkenlerin başında üreme hücrelerinin kaliteleri gelir. Sigara ve alkol tüketimi hücrelerin kalitesini bozduğu için en az üç ay öncesinden bırakmaları ve tedavi sonlanana kadar da kullanmamaları gerekir.

Tüp bebek yöntemi erkeğin üreme hücresi olan sperm ve kadının üreme hücresi olan yumurtanın özel laboratuar koşullarında birleştirilerek döllenmesini sonucu oluşan embriyonun hasta rahmine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavidir. Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi sırasında hastaya herhangi bir şekilde anestezi uygulanmaz. Çünkü yapılan embriyo transferinde hasta bir acı duymaz. Ancak yapılan işlemin sağlıklı bir şekilde sonuç vermesi için bu konuda tedaviyi üstlenen hekim ultrason görüntüleme yardımı ile embriyoyu hastanın rahmine yerleştirir. Bazı hastalarda ilk denemede başarı elde edilir ve hasta gebe kalır, ancak ilk denemede gebe kalamayan hastalar birkaç kez daha deneme yapmak durumunda kalabilirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git