Tüp Bebek Yöntemi ile Bebek Sahibi Olmak

Tüp Bebek Yöntemi ile Bebek Sahibi Olmak
8 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Kısa bir tanım ile tüp bebek yöntemini anlatmak gerekirse kadın ve erkeğe ait olan üreme hücrelerinin vücut dışı özel ortamlarda döllenmesini sağlayarak embriyo elde edilmesi ve meydana gelen embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu tedavi kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda çeşitli enfeksiyonlar ya da cerrahi işlemler sonucunda tüplerinde büyük ve kalıcı hasar bulunan anne adaylarına uygulanmaktaydı. Ancak daha sonraki yıllarda kısırlık durumlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Hem erkekten hem de kadından kaynaklanan kısırlık problemlerinde tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Bu uygulama ile bugüne kadar çok sayıda kişi yıllardır sahip olamadıkları bebeklerine kavuşmuştur.

??????????????Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak dışarıdan bakıldığında kolay bir tedaviymiş gibi gelse de aslında o kadar da kolay olmayan bir tedavi şeklidir. Çünkü tedavinin başarısını etkileyen çok sayıda faktör bulunur. Bu faktörler arasında önem arz edenlerden bir tanesi anne ve baba adayının üreme hücrelerinin kalitesidir. Çiftlerin bebek sahibi olabilmelerinde üreme hücrelerinin kalitesi çok büyüktür. Çünkü çiftlerin üreme hücrelerinin kalitesi ne kadar yüksek olursa tedavinin başarılı olması da o kadar kolay olur. Bu yüzden tüp bebek tedavisinden önce çiftlerin davranışlarına özen göstermeleri ve bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Tedaviden en az üç ay öncesinde hamam ve sauna gibi sıcak ortamlara girilmemeli, erkeğin sık iç çamaşırı giymemesi gerekir. Ayrıca hem erkeği hem de kadını zorlayacak olan ağır egzersizlerden uzak durmaları gerekir. Tüp bebek yöntemi uygulanacak olan çiftlerin sigara ve alkol alışkanlıklarından da kurtulmaları gerekir.

Tüp bebek yönteminin başarısı tedavinin yürütüleceği tedavi merkezine göre de değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden çiftlerin tedaviye karar vermesinin ardından ayrıntılı bir şekilde araştırma yapmaları ve ondan sonra kendileri için uygun olan en doğru tedavi merkezini seçmeleri gerekir. Tedavi merkezinde görev yapan hekimin başarıları, merkezin hastalara sunduğu olanaklar, uygulanacak olan işlemler hakkında hastalara verilen cevapların tatminkârlığı, merkezin teknoloji açısından verdiği imkânlar ve bunun gibi pek çok etken beraber değerlendirilmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git