Tüp Bebek Uygulamasının Aşamaları

Tüp Bebek Uygulamasının Aşamaları
3 Eylül 2015 tarihinde eklendi.

Çocuk sahibi olabilmek adına tüp bebek uygulamasını tercih eden anne ve baba adaylarının öncelik ile bu uygulamanın ne şekilde yapıldığını ve dört aşamadan oluşan sürecin nasıl ilerlediğini öğrenmeleri gerekmektedir. İlk aşama olan üreme hücrelerinin elde edilmesi sırasında öncelikle babadan doğal yolla sperm tedarik edilmeye çalışılmaktadır. Eğer bu yöntem ile alınabilecek sperm sayısı yeterli gelmiyor ise uzman bir ürolog tarafından uygulanan tase ve pesa gibi yöntemler ile spermler babadan alınabilmektedir. Anneden alınacak olan yumurtalar için ise farklı bir yöntem kullanılmaktadır. Kadınların adetinin 3 ya da 21. gününden başlayarak uygulanan ve yaklaşık olarak 15 ila 20 gün arasında devam eden bir tedavi ve yumurtayı geliştirip çatlatma sürecinin ardından uzmanlar eşliğinde anestezi uygulaması ile yumurtalar alınmaktadır.

tup-bebek-secenegiTüp bebek yönteminin ikinci aşaması olan döllenmede, anne ve babadan alınan hücreler klinik ortamda bazı işlemlerden geçirilip hazırlanmasının ardından iki yol kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi mikroenjeksiyon yöntemidir ve standart bir işlem olarak kabul görmektedir. Sperm sayısındaki azlık ya da hareketlilikte görülebilecek olan kısıtlılık sonucunda ise ikinci yöntem olan ICSI kullanılmaktadır. Bu yapılan işlemler ve sonrası için aile tarafından belirli bir tüp bebek fiyatı ödenmesi gerekmektedir.

Üçüncü aşamada meydana getirilen embriyo uygun koşullar altında geliştirilmekte ve transfer için hazırlanmaktadır. Son aşamada ise oluşan embriyonun sağlıklı ve dikkatli bir şekilde annenin rahmine transfer edilmesi bulunmaktadır. Döllenme işlemi tamamlandıktan sonra kadının dikkatli davranması ve uzman doktoru tarafından yapılan yönlendirmeler doğrultusunda hayatını düzenlemesi tavsiye edilmektedir. Yapılan tüp bebek operasyonu ve daha geniş bilgi almak için hamilelikvegebelik.com adresi son derece geniş bir bilgi kaynağı olarak görülmekte ve aileler tarafından önerilmektedir. Daha detaylı bilgi edinebilmek adına internet sitesi tüm kullanıcılara açık olmak ile beraber hazırlandığı basit ve anlaşılır yapı sayesinde her yaştan kullanıcıya hitap etmektedir. Yazıların anlaşılır bir dille hazırlanmış olması sayesinde akıllardaki soru işaretleri kolaylık ve rahatlıkla giderilebilmektedir. Ayrıca, sitede kadınların ihtiyaç duyabilecekleri farklı bilgiler de yer almaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git