Tüp Bebek Teknolojisi İle Hamile Kalma Oranı Nedir?

Tüp Bebek Teknolojisi İle Hamile Kalma Oranı Nedir?
30 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Son yıllarda dünyamızda ve ülkemizde sağlıksız gıdalar tüketilmesi, aşırı radyasyon ve çeşitli sebepler ile hamile kalma oranı her geçen gün düşmektedir. Evlenip belirli bir yaşa geldikten sonra sağlıklı bir bebek sahibi olmak her çiftin istediği, hayalini kurduğu bir durumdur. Ancak çiftler bazen normal üreme yöntemleri ile gebe kalamayabilirler.

Bu şekilde gebe kalamayan kişiler için uzun yıllardan bu yana uygulanan teknolojik yöntemler sayesinde gebelik oluşturulmaktadır. Günümüzde de birçok çiftin tercih ettiği, başarı oranı en yüksek tedavilerden birisi tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek başarı oranı tedaviyi alacak olan kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisi herkes de aynı etkiyi göstermez.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranını Neler Belirler?

tup-bebek-tutma-oraniNormal yollarla gebe kalamayan çiftlere uygulanan tüp bebek tedavisi, kadınların üreme hücresi olan yumurta ile erkeklerin üreme hücresi spermin vücut dışında, özel laboratuarlarda bir araya getirilmesi sonucu döllenmeyi sağlayan ve bu şekilde gebe kalınmasına olanak tanıyan bir tedavidir. Tüp bebek başarı oranı tedaviyi alacak olan kişiye göre farklılık göstermektedir. Ancak genellemek gerekirse ortalama olarak tedavisini başarı oranı %30 ile %40 arasındadır. Bu oran hastaların çeşitli özelliklerine göre %70’lere kadar çıkarılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinden başarı alınması için en önemli etken tedaviyi alacak olan hastanın yaşıdır. 30 yaşına kadar uygulanan tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma oranı daha yüksektir. Yaş ilerledikçe tedavinin başarı oranı da düşer. 35 yaşına kadar şans biraz azalmakta iken 37 yaşından sonra başarı ihtimali daha fazla düşmektedir. Çünkü tedaviyi görecek olan hastanın yaşı ilerledikçe yumurta kalitesi düşmektedir. Bunun için tüp bebek tedavisini almak için en uygun yaş 25 ile 34 arasıdır. Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen etkenlerden bir tanesi de kadınların rahimleri ile ilgili bir değişiklik olup olmamasıdır. Daha önce rahim kanseri ya da farklı bir rahatsızlık için rahimlerine operasyon yapılan hastalarda başarı alınarak hastanın hamile kalma ihtimali çok daha düşüktür.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git