Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Hesaplama

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Hesaplama
31 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

Her evli çiftin hayalini çocuk sahibi olma düşüncesi süsler. Genellikle çiftler evlendiklerinden sonra 1 ya da 2 yıl içinde çocuk sahibi olma çalışmalarına başlarlar. Çiftlerin geneli bir süre denemelerden sonra hayallerini gerçekleştirme şansını yakalarlar. Fakat her çift için çocuk yapmak mümkün olmayabilir. Kadın ya da erkek kaynaklı nedenlerden dolayı kadın hamile kalamayabilir. Günümüzde modern teknoloji sayesinde artık bu sorun çocuk yapamayan çiftler arasında %70 ya da %80 oranında olumlu sonuç veren tüp bebek yöntemi kullanılır. Çiftlerin aklındaki yeni soru ise doğacak çocuklarının cinsiyeti belirleyip belirleyemeyecekleridir.

Tüp Bebekte Cinsiyet BelirlemeTüp bebek tedavisinde anneden ve babadan alınan üreme hücreleri laboratuar ortamında 48 saat bekletilmesi ve sonrasında döllenen embriyoların sağlıklı olanlarının anne rahmine yerleştirilmesiyle son bulan bir yöntemdir. Günümüzde ise yeni geliştirilen bir yöntemle çocuğun cinsiyetini belirleme oranını arttırmak mümkün. Bu yöntem de cinsiyeti erkek olduğu için ya da kız olduğu için genetik yolla aktarılan hastalıkların önüne geçmek için uygulanıyor. Normal yöntemden farklı olarak bu yöntem laboratuar ortamında bırakılan üreme hücrelerinden erkek hücrelerinin y kromozomlarının ayrıştırılması üzerine kurulu. Örneğin bu sayede kadındaki x kromozomlarıyla erkekteki x kromozomlarını birleştirerek doğacak çocuğun cinsiyetinin kız olmasını arttırmak mümkün ya da aynı şekilde erkekteki y kromozomlarıyla kadındaki x kromozomlarının döllenmesini sağlayarak doğacak çocuğun erkek olma ihtimali arttırılabiliyor. ABD’de yürütülen cinsiyet hesaplaması çalışmalarına göre şimdiye kadar 200 bebeğin bu yöntemle dünyaya geldiği belirtiliyor.

Bu yöntemi kullanarak çiftlerin ister kız çocuğu isterseler de erkek çocuğu sahip olmaları mümkün. Bu yöntemle çocuk sahibi olmak için çiftte herhangi bir kısırlık sorunu olmasına da gerek yok. Tüp bebek tedavisiyle cinsiyet belirlemek isteyen çiftlerin bazılarının zaten kız ya da erkek çocuklara sahip olduklarını ama yine de erkek ya da kız çocukları olmasını istedikleri için bu yöntemi denedikleri söyleniyor.

Kromozom ayıklayarak uygulanan tüp bebek tedavisini uygulamak isteyenler için maliyet 5 bin ila 8 bin Euro arasında değişiyor. Fakat bu yöntemin Türkiye’de uygulanmasının kanunlarla yasaklanmıştır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git