Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi
8 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Çocuk sahibi olamayan gençlerin hayatlarında en büyük istekleri arasında sağlıklı bir çocuk sahibi olmak gelir. Çiftlerin normal yollarla bebek sahibi olamamaları durumunda uygulanan en yaygın tedavilerden bir tanesi tüp bebek yöntemidir. Bu uygulama kadınların üreme hücresi olan yumurta hücrelerinin ve erkeklerin üreme hücresi olan spermlerin özel laboratuar koşullarında birleştirilmesi sonucu olur. Kadın ve erkeğin hücrelerinin birleşmesi embriyoların oluşmasını sağlar ve embriyolar küçük bir katater yardımı ile kadın rahmine transfer edilir. Özel koşullarda gerçekleştirilen döllenme bu konuda uzman olan çalışanların yardımı ile olabileceği gibi kendiliğinden de gerçekleşebilir. Günümüzde nedeni belli olmayan kısırlık durumlarında ve erkekten kaynaklanan kısırlık durumlarında tüp bebek tedavisi yöntemi ile kişilerin gebe kalmaları, bunun sonucunda bebek sahibi olmaları sağlanmaktadır.

tup-bebek-tedavisiTüp bebek yönteminin başarı oranını etkileyen en büyük etkenlerden bir tanesi kadının yaşıdır. Tedavi uygulanacak olan kadının yaşı ne kadar genç olursa tedaviden alınan başarı oranı da aynı şekilde artar. Kadının yaşının ilerlemiş olması yeterli sayıda yumurta elde edilmesine engel olmakta ya da zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda ilerleyen yaşlardaki kadınlarda yumurta kalitesi de düştüğünden başarı şansı daha aşağılara düşmektedir. Tüp bebek tedavisinden olumlu sonuçlar almak ve gebe kalmak için kaliteli ve yeterli miktarda yumurtaya ihtiyaç duyulur. Ayrıca ileriki yaşlardaki kadınların tedavi ile gebe kalmaları bazı durumlarda beklenmedik düşükler ile sonuçlanabilir. Bu yüzden tedavide kadının yaşı çok büyük önem taşır.

Tüp bebek tedavisinden başarılı sonuç elde edilememesi bazen kadınlardan kaynaklanan yaş sınırı ve kaliteli yumurta olmamasından kaynaklanabildiği gibi erkeklerden kaynaklanan sorunlardan dolayı da başarı sağlanamayabilir. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalmak isteyen kadınlar için bazı testler yapılır. Adet zamanlarının üçüncü günü bazı hormon testleri yapılır ve yumurtalıklarının kapasitesi ve kalitesi ultrason incelemesi ile kontrol edilir. Kadınlar kırk beş yaşına kadar bu tedaviden yararlanabilirler. Ancak otuz sekiz yaşını geçen kadınlar için bu tedavinin uygulanması gerekiyorsa embriyoların kromozom yapıları ayrıntılı olarak incelenmeli ve sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra tedaviye başlanmalıdır.

Ayrıca;

Bazı ailelerin doğal yollar ile bebek sahibi olması maalesef mümkün olamamaktadır. Bu sebep ile en sık baş vurulan çocuk sahibi olma yöntemleri arasında tüp bebek seçeneği ilk sıralarda yer almaktadır. Öncelikle belirtilmesi gerekir ki bu yöntemin uygulanabilmesi için anne ve baba adayların yumurta ve spermlerinin işlem için uygun olmaları gerekmektedir. Ancak bu şartla yöntem test edilebilmektedir. Tüp bebek uygulamasının en basit tanımı anne ve babadan alınan üreme hücrelerinin klinik ortamlarda birleştirilmesi sayesinde yumurtanın döllenmesine ve akabinde de anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Bu operasyon sayesinde anne adayından alınan yumurtaların en az yarısı döllenebilmektedir.

Genel olarak stresli bir dönem olsa da bu şekilde gebe kalmak gelişen teknoloji sayesinde oldukça kolay ve rahat olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca işlemlerin kolaylaşması sebebi ile tüp bebek maliyeti de son derece uygun fiyatlara kadar gerilemektedir. Bu işlemin asıl amacı ailelere bir evlat verebilmek ve aile yapısını güçlendirip huzurunu arttırmak olduğundan operasyon dışı ödenecek olan bedelle uzmanlar tarafından hemen hemen her aileye uyacak seviyelerde sabitlenmektedir. Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan aileler tarafından uygulanan tüp bebek yönteminin akabinde, hamilelik esnasında hormonları ve değişen metabolik yapısı sayesinde ikinci kez ve doğal yollar ile hamile kalınabildiğine de sıkça rastlanmakta, bu durum da ailelerin sevincini daha fazla arttırmaktadır.

Bu yönteme baş vurmak sureti ile çocuk sahibi olmak isteyen aileler öncelikle kişisel sağlık kontrollerini ihmal etmemeli ve konu ile ilgili olarak etraflıca bilgi edinerek uzmanların önerileri doğrultusunda hareket etmelidirler. Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler hamilelikvegebelik.com internet adresinden gerekli tüm bilgiyi detaylı ve net anlaşılır bir şekilde elde edebilmektedirler. Aynı site vasıtası ile kullanılabilecek farklı yöntemler ve tüp bebek operasyonu için gerekli adımlar hakkında bilgi alma olanağı da sunularak her ailenin gönül rahatlığı ile karar vermesine yardımcı olunmaktadır. Ayrıca, hamilelik öncesi ve sonrası dönemler hakkındaki bilgilerin de paylaşıldığı adres hem anne hem de baba adayları için öğretici niteliklere sahip olan gerçek bilgi içerikli bir site olarak değerlendirilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git