Tüp Bebek Seçeneği

Tüp Bebek Seçeneği
3 Eylül 2015 tarihinde eklendi.

Herkes evlendikten sonra belirli bir süre bekleyip çocuk sahip olmayı amaçlıyor. Ancak bazı çiftler, çeşitli sorunlardan dolayı normal yollardan çocuk sahibi olamıyorlar. Geçmiş dönemlerde kullandıkları ilaçlar ya da genetik özellikleri bu kişilerin çocuk sahibi olmalarını engelliyor. Bu durum söz konusu olduğunda da çiftler ilk olarak tüp bebek yöntemini deniyorlar. İlk olarak 1978 yılında İngiltere’de gerçekleştirilen işlemlerle çiftler çocuk sahibi olabiliyorlar. Ülkemizde de uzun yıllardır kullanılan yöntem teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça yüksek oranda çocuk sahibi olmayı sağlıyor. Basit anlamıyla tüp bebek yöntemi, vücut dışı döllenme anlamına geliyor. Bu işlemlerde anneden alan yumurta ile babadan alınan sperm, dış ortamda döllendirilerek tekrar anne rahmine yerleştiriliyor.

Bu işlemler tamamen profesyonel ve özel ortamlarda yapılıyor. Vücut sıcaklığı ile aynı sıcaklıkta olan bu ortamda yumurtalık ve sperm hücrelerinin döllenmesi sağlanıyor. Yumurta döllendiğinde embriyo olarak adlandırılıyor. Bu embriyolar tekrardan anne rahmine koyularak gebeliğin gerçekleşmesi bekleniyor. Bu işlem embriyo transferi olarak adlandırılıyor. Oluşturulan bu embriyoların yaklaşık olarak %50’sinde gebelik gerçekleşiyor. Ancak bu embriyoların bir kısmında düşük olabiliyor. Bu aşamada çiftlerin kullandıkları ilaçlar ve işlemlerle çocuk sahibi olmaları %80 oranında sağlanıyor. Bu işlemler uzman ekipler tarafından yapıldığı için çiftlerden belirli ücretler talep ediliyor. Son dönemde açıklanan rakamlara göre, tüp bebek fiyatları 4000 TL ile 6000 TL arasında değişiyor. İşlemlerin yapıldığı tesisler ve ekstradan kullanılan ilaçlar bu fiyatların değişmesine sebep oluyor.

Bu yöntemi daha öncesinde uygulamamış kişilerin, konu hakkında çok fazla bilgisi bulunmuyor. Ancak internet çağını yaşadığımız şu günlerde istenilen her bilgiyi internet üzerinden bulabiliyoruz. Güvenilir ve doğru bir bilgi sunan siteler çiftlere yardımcı oluyor. hamilelikvegebelik.com sitesi gibi internet siteleri bu konularda çiftlerin ihtiyaç duyduğu tüm cevapları verebiliyor. Tüp bebeklerin ilk oluşturulma işleminden doğum ve sonrasına kadar tüm aşamalarda gerekli bilgilere ulaşmanız mümkün oluyor. Çok fazla kullanıcı olan ve tamamen doğru bilgileri veren bu sitelerin yanı sıra korsan sitelere oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde oldukça önemli bir durum olan çocuk sahibi olma konusunda yanlış bilgiler edinebilirsiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git