Tüp Bebek Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp Bebek Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
6 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Tüp Bebek Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tüp Bebek Öncesi Bilgilenme

Tüp bebek tedavisi oldukça yeniliklere açık bir alandır. Bütün gelişmeler de çiftlerin umudu olacak olumlu gelişmelerdir. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerin, tedaviye başlamadan önce dikkat etmesi gereken en önemli konu, tüp bebek hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmaktır.  Anne ve baba adayı geçeceği her aşama hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bunun dışında, olası risklerden de ve gerekebilecek ek tedavilerden de haberdar olmalıdır.

Tüp bebek tedavisiyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmak, çiftlerin neler yapması gerektiği, onları nelerin beklediği ve hazırlıklı olmaları gereken konular açısından oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Başarı Oranları Hakkında Gerçekçi Beklentiler

İlk olarak başarı oranları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olunmalı. Başarı oranlarını nelerin etkileği bilinmeli. Anne adayının yaşı, yumurta rezervlerinin durumu, kısırlık sebebi gibi faktörler başarı oranlarını etkileyen oldukça önemli konulardır. Bu faktörler sonucunda başarı oranlarının aşağı yukarı ne olacağını bilen anne ve baba adayları, tedaviye daha sağlam bir şekilde başlayabilir.

Sigara ve Alkol Tedaviye Başlanmadan Bırakılmalı 

Anne ve baba adayı tedaviye karar verdikleri andan itibaren sigara ve alkolü bırakmalı. Mümkünse bu süre 3 ay olmalıdır. Anne adayı özellikle tedaviye başlamadan önce beslenmesine dikkat etmeye başlamalıdır.  Zararlı alışkanlıklar, çok sıcak ortamlar, radyasyona maruz kalınan çalışma ortamları gibi tedaviyi olumsuz etkileyebilecek durumlardan kaçınılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Beslenme

Anne adayı tedaviye başlamadan önce beslenmesini bir düzene oturtmalıdır. Mümkünse her gün taze  portakal suyu içilmeli. Günlük olarak alınması gereken mineral ve vitaminleri ihmal edilmemeli.  Anne adayı tedaviden önce besin takviyesine başlamamalı. İhtiyacı olan her türlü vitamin ve minerali taze sebze ve meyvelerden temin etmelidir. Bunun dışında protein ağırlıklı beslenmeli ve karbonhidratı azaltmalıdır. Önerilmeyen besinlere de dikkat etmelidir. Tüketmemesi gerekenler:

 • Nane,
 • Dereotu,
 • Maydanoz,
 • Kimyon,
 • Bazı bitki çayları

Tüp bebek tedavisinden önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler:

 • Baba adayı ve anne adayı dahil olmak üzere tüp bebek tedavisi boyunca hem sigara tüketmekten hem de alkol alımından kaçınılmalıdır. Gebelik dönemi boyunca sigara dumanına maruz dahi kalmamaya dikkat edilmelidir.
 • Şayet spor, egzersiz ya da diğer aktiviteler yapılıyor ise tüp bebek tedavisi süresince bu aktivitelerden uzak durmak en faydalısıdır.
 • Anne adayında şayet bir hastalık ya da sorun mevcutsa doktoruna haber vermeli ve doktorunun haberi dahilinde ilaçlarını kullanmalıdır.
 • Şayet doktorunuz sakıncalı görüyorsa, cinsel ilişkide bulunmamanız gerekir. Bazı anne adaylarının gebeliği sakıncalı olabilir ya da transfer ardından ilişkide bulunmamaları özellikle istenebilir. Bu durumu ciddiye alınız.
 • Tüp bebek tedavisi için en önemli olan faktörlerden biri de anne adayının olabildiğince stresten uzak durmasıdır. Kendini rahat ve huzurlu hissetmeli, tedaviye motive olmalıdır.
 • Genel olarak tüp bebek tedavi sürecinde anne ve baba adayının özellikle uyması gereken standart bir beslenme düzeni yoktur. Tüp bebek tedavisinde uyulan beslenme düzeni kişilere özgüdür ve zayıflama amacı taşımaz.
 • Bitkisel çaylar ve bitkisel ürünlerin birçoğu gebelik döneminde önerilmez. Bu sebeple bu konuda araştırma yapmalısınız. Bilmediğiniz ya da zararlı olduğu bilinen bitkisel ürünleri kullanmamalısınız.
 • Düzenli ve doğru beslenmeye tedavi öncesinden başlamalısınız.
 • Tüp bebek tedavisi için doktorunuzun size uygun gördüğü ilaçları saatinde ve dozunda almaya özen gösterin.
 • Baba adayı sperm vereceği günden en az 3 gün cinsel perhizde bulunmalıdır.
 • Anne adayının rahmine embryo transferi yapıldıktan sonra en az 2 gün çok yorulmaması tavsiye edilir. Uzun yolcuklardan uzak durması gerekir.
 • Tedaviden önce baba adayı da anne adayı da sauna, kaplıca, buhar odası gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmamalıdır. Transfer öncesi bu gibi sıcak ortamlarda bulunmamaya özen göstermelidir.
 • Bunların dışında tedaviden önce tercih edeceğiniz merkezin araştırmasını yapmalısınız. Başarı oranları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Kaynak: http://www.cemficicioglu.com.tr/tup-bebek/tup-bebek-tedavisinde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git