Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?
1 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Tüp Bebek Nedir?

Klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlar için uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de tüp bebek yöntemidir. Toplumumuzda birçok kişi gebe kalmak için bu uygulamayı tercih etmektedir. İnsanlar genellikle bu tedavi şeklini en son çare olarak görürler. Normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı anlaşılan kadınlar tedaviyi seçmektedir. Peki, tüp bebek nedir? Tedavinin kısaca tanımını yapmak gerekirse kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin vücut dışında döllenmesi diyebiliriz. Tedavide hem erkeğin hem de kadının üreme hücreleri vücut sıcaklığında olan bir ortamda iki gün bekletilir. Bu süre zarfında elde edilen yumurtaların yaklaşık olarak yarısında döllenme meydana gelir. Bekleme sonunda döllenen yumurtaların kadın rahmine yerleştirilmesi sonucu tedavi sonlanmış olur.

tup-bebek-nedirTüp bebek tedavisinde kadın rahmine yerleştirilen embriyolar yani döllenmiş yumurtalar ince bir katater yardımı ile yerleştirilir. Günümüzde birçok çift normal yollarla çocuk sahibi olamamaktadır. Bu durumun birçok nedeni olabilir. Kişiler çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisine başvurabilirler. Kadınlara uygulanan bu tedavinin başarı oranı yarı yarıyadır. Yani tedavi uygulanan kadınların yaklaşık olarak yarısında başarı sağlanır ve gebelik gerçekleşir. Ancak gerçekleşen gebeliklerin bir kısmı ise düşük ile sonlanır. Ancak kadınlara uygulanan ek tedaviler ile bu oran çok daha yukarılara çıkarılabilir. Tedavi sırasında kadınların kullanması gereken bazı ilaçlar ilgili hekim tarafından hastalara verilir. Bu ilaçlar hastanın yumurtalıklarının uyarılmasını sağlar. Yumurtalıkların uyarılmasının amacı ise embriyo oluşturmak için daha fazla sayıda yumurta elde etmektir.

Tüp bebek yönteminde hastaya verilen ilaçlar sayesinde elde edilen yumurtalar embriyonun rahim içine yerleştirildiğinde gebelik şansını yüksek oranda arttırmaktadır. Kadınların gebe kalma ihtimali tek bir embriyo yerleştirildiğinde yaklaşık yüzde otuz oranda artarken, üç embriyo yerleştirildiğinde bu oran yüzde kırk ve ellilere kadar çıkmaktadır. Gebelik açısından rahim içine uygulanan embriyoların sayısının çok olması çoğul gebelik riskini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden ülkemizde tüp bebek konusundaki yönetmelikler gereği otuz beş yaş altındaki kadınlar için bir embriyo, otuz beş yaş üstündeki kadınlar için ise iki embriyo transferi uygun görülmüş ve bu şekilde uygulanmaktadır.

Bir Diğer Anlatımla;

Her çift uygun zaman ve koşullarda bir bebek sahibi olmak istemektedir. Yuvasını büyütmek ve aşkını bir çocuk ile genişletmek isteyen çiftlerin çocuk yapma çalışmalarından 6 ay sonra sonuç almaya başlaması gerekmektedir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda erkek ya da kadında bir problemin olduğu ortaya çıkmaktadır.

Peki, tüp bebek nedir?

Tıp dünyasında belirlenemeyen kısırlık adı verilen durumlarda çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. İlk zamanlarda çok daha dar bir kitleye uygulanan bu tedavi yöntemi teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte birçok probleme sahip olan kişilere de uygulanmaya başlayarak yeni bir umut ışığı olmuştur. Tüp bebek tedavisi kişilere farklı yollar ile uygulansa da sonucunda kesin başarı garantisini vermemektedir. Kişilere uygulanan bir takım testler sonrasında başlanan bu uygulamada en önemli olan şey çiftlerin umutlarını kesinlikle yitirmemeleridir. Kadınların tüplerinde tıkanıklık olması durumunda tüp bebek tedavisi kullanılır. Tüp bebek yönteminde yumurtaların yanına ortalama 50bin adet sperm hücresi eklenir. Bu sperm hücrelerinin kendi başına yumurtanın içerisine girmesi ve döllenmesi gerekmektedir. Laboratuar ortamında düzenli olarak kontrol edilen bu döllenme işlemi sonrasında 2 ya da 3 günde bir büyümeleri yaptırılır. Bu yöntem ile anne baba olmayı başaran çiftlerin sayısı ise her geçen gün büyük bir hız ile artmaktadır. Fakat her çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere bu yöntem uygulanamamaktadır.

Tüp BebekKadınlarda tüplerin her ikisinin birden tıkanık olması, erkeklerin sperm sayısı ve kalitesinde yeterlilik olmaması ve de çiftlerde belirlenemeyen kısırlık olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kliniklere ya da hastanelere başvurması halinde bu işlemin daha önceden yapılıp yapılmadığı ve de eğer yapıldıysa önceki sonuçların nasıl şekillendiğine yönelik bir takım sorular yöneltilmektedir. Tüp bebek tedavisini ilk defa yaptıracak olan çiftlere ise bazı testler yapılarak uygun tedavi yöntemi seçilir. Anne adayının yumurtalarının daha çok olgunlaşabilmesi için uzman doktor tarafından iğne ile hormon tedavisine başlanılır. Daha sonra düşük dozda bir anestezi ile bu yumurtalar toplanarak erkekten elde edilen spermler ile birlikte laboratuar ortamında döllenmeleri sağlanır. Spermlerin yumurta içerisinde döllenmesinde sonra ise döllenmiş olan bu yumurtalar annenin rahmine yerleştirilir ve gebelik süreci başlatılır.

Tüp bebek tedavisinde kesin sonuç garantisi verilemese de teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok daha fazla başarılı sonuçlar alınmış ve çiftlerin bebek sahibi olma şansı arttırılmıştır.

Ayrıca;

Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler, ülkemizde ve tüm dünyada ilk olarak tüp bebek yöntemine yöneliyor. Bu yöntemde, yumurta ve sperm hücreleri, özel olarak hazırlanmış ve vücut sıcaklığında olan odalarda döllendiriliyor. Bu döllenme işlemi kendi başına olabilirken doktorlar müdahale ile kendileri de yapabiliyorlar. Dış ortamda hücrelerin döllenmesiyle embriyolar oluşuyor. Oluşturulan bu embriyolar, anne rahmine yerleştiriliyor. Anne rahmine koyulan bu embriyoların yaklaşık yarısında gecelik gerçekleşiyor. Ancak gebelik gerçekleşen durumlarda %10 oranında düşük oluşabiliyor. Son dönemde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu oranlar kullanılan ilaçlarla birlikte daha da yükseldi. Günümüzde tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerin yaklaşık olarak %80’i çocuk sahibi oluyor. Bu da çiftler için oldukça yüksek seviyede bir oran.

Bu işlemler devlet tarafından açılan polikliniklerde ya da özel kuruluşlarda gerçekleşebiliyor. Bu merkezlerde kullanılan yöntemler ve ilaçlar birbirlerinden farklılık gösterebiliyor. Uygulanan işlem ana hatlarıyla aynı olsa da küçük farklar oluşabiliyor. Bu farklar da fiyatlara direkt olarak yansıyor. Günümüzde tüp bebek fiyatları yaklaşık olarak 3000 TL civarında. Ancak bu işlem esnasında ve sonrasında kullanılan ilaçlar da 2000 TL tutuyor. Böylece bir çift yaklaşık olarak 5000 TL ödeyerek çocuk sahibi olabiliyor. Normal yollardan çocuk sahibi olamayan kişiler için ise bu miktar oldukça uygun. Devlet klinikleri bu hizmeti verirken sigortalı olan kişilere belirli bir destek sunuyor. 1000 TL civarındaki bu desteği almak için, bu işlemi devlet kliniklerinde yaptırmak ve öncesinde bu işlemler için uygun olduğunuz gösteren bir belge almak gerekiyor. Sonrasında daha ekonomik seçeneklerle çocuk sahibi olabiliyorsunuz.

Bu işlemleri yapmayı düşünen kişiler ilk olarak internet üzerinden bilgi toplamaya başlıyor. İnternette yer alan sitelerde tüp bebeklerin oluşumundan doğumuna kadar olan tüm aşamaları rahatlıkla görebilirsiniz. Bu aşamaların nasıl yapıldığı, ücretleri ve sonuçları internet sitelerinde bulunuyor. Hamilelikvegebelik.com gibi siteler bu konuda en güncel ve en güvenilir bilgiyi sunuyor. Ayrıntılı bir şekilde tüm aşamaların anlatıldığı bu sitede sizlerde yöntem hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git