Tüp Bebek Ne Kadar Sürer?

Tüp Bebek Ne Kadar Sürer?
11 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu tüp bebek tedavisi süresi hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi için belirli bir süre vermek doğru olmaz. Ancak fikir vermek açısından tüp bebek tedavi süreci yaklaşık olarak 4 haftayı günü kapsayabilen bir maratondur, diyebiliriz.

Çiftlerin büyük bir kısmı tüp bebek tedavisi için şehir dışından katılacağı için ya da çalıştıkları için tüp bebek tedavisine ne kadar zaman ayıracaklarını bilmek oldukça önemlidir.

Erkek aday bu konuda daha şanslıdır. Çünkü merkeze gelme gerekliliği ilk aşama ve 4. Aşamadan ibarettir. Bu aşamalar dışında arzu ederse merkeze gelmeyebilir. Ancak kadın aday her aşamada merkezde bulunmak durumundadır. Anne adayının hastanede yatmasını gerektirecek bir aşama yoktur. Tedavi ise ortalama olarak bir ayda tamamlanır.

Tüp bebek tedavi aşamaları ve süresi

  • İlk aşama:

Bu aşama yaklaşık olarak bir gün sürer. Bu aşamada hem kadının, hem de erkeğin bulunması gereklidir. İlk aşama, çiftin ve doktorun tanışma evresidir. Sağlık öyküsü ve geçirilmiş tedaviler dinlenir. Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanacağına karar verilir.

  • AŞAMA:

İlk aşamada verilen tarihe göre ikinci aşama başlar. Bu aşama yaklaşık olarak 15 günde tamamlanır. Yumurtalıklar uyarılır ve yumurta oluşturulur. Bu sebeple de yumurtaların gelişmesi için ilaçlar verilir.

  • AŞAMA:

Bu aşamada, ikinci aşamada geliştirilen yumurtalar toplanır.  Yumurta toplama aşaması yaklaşık olarak otuz dakikada tamamlanır. İşlem ardından anne bir süre merkezde dinlenmelidir.Ardından ise evine gitmesi mümkündür. Eş zamanlı olarak döllenme işlemi de uygulanır. Döllenmiş olan yumurtalar özel koşullarda muhafaza edilir.

  1. aşamada gelişmiş olan yumurtalar döllendirilmek üzere toplanır ve laboratuar koşullarında muhafaza edilir. Eş zamanlı olarak bu aşamadan erkekten sperm örneği alınır.
  • AŞAMA:

Döllenme aşamasıdır. 4. aşamada toplanmış olan yumurtalar ve alınan sperm örneği ile döllenme (fertilizasyon) yapılır.  Döllendirilen yumurtalar laboratuarda muhafaza edilir.

  • SON AŞAMA:

Yumurta toplama aşamasından yaklaşık olarak 2-3 gün sonra yeniden merkeze gidilir. 5. Aşamanın gerçekleşeceği bu zamanda, gelişen embryoların rahim içine transferi yapılacaktır.  Transfer uygulaması 10 dakikada tamamlanan bir aşamadır. Bu işlem ardından anne adayı gene merkezde bir süre dinlendikten sonra evine gidebilir.

  1. aşamada laboratuarda muhafaza edilen döllenmiş yumurtalar, rahim içerisine transfer edilir. Transfer işlemi sırasında anne adayı ağrı duymaz. Transfer yapıldıktan tam olarak 12 gün sonra ise gebelik testi uygulanır ve gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği öğrenilir.

Yaptıracağınız gebelik testi için merkeze gitmenize gerek yok.Yakınınızda bulunan bir sağlık kuruluşuna gidip gebelik testi yaptırabilirsiniz. Bu gebelik testi, bilinen ve her yerde standart şekilde yapılan bir testtir.

Kaynak:  http://www.aliosmankoyuncuoglu.com/tup-bebek-tedavisi-ne-kadar-surer/

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git