Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?
6 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Çiftlerin doğal yollarla bebek sahibi olamadıkları ve diğer yardımcı üreme yöntemleriyle bebek sahibi olamadıklarında başvurdukları tedavi yöntemlerinden bir tanesi de tüp bebek yöntemidir. Kadın ve erkekler bu tedavi yöntemi ile her zaman bebek sahibi olacaklarını düşünürler ancak bu düşünce doğru değildir. Bu tedavide başarı sağlanabilmesi için bazı şartların uygun olması gerekir. Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisinin başarı oranı %50 civarındadır. Gebe kalan anne adaylarının bazılarında yaşana düşükler tedavinin başarını oranını %40 lara kadar düşürmektedir. Ancak özel merkezlerde uygulanan bazı tedaviler ve ilaçlarla bu rakamlar çok daha yükseklere çıkabilmektedir.

Peki, tüp bebek nasıl yapılır? Tedavi öncesi hem kadının hem de erkeğin dikkat etmesi gereken konular bulunur. Erkeğin uygulamadan önce ağır egzersizler yapmaktan kaçınması gerekir. Sıkı iç çamaşırları giyilmemeli, alkol ve sigara alışkanlıkları varsa bunlardan kurtulmaları gerekir. Çünkü bu etkenlerin tamamı erkekteki sperm kalitesini büyük oranda düşürmektedir. Tedaviden önceki üç ay boyunca sauna, hamam ve sıcak suya girmekte erkeklerin sperm kalitesini düşürür. Kadınlarında tedaviye karar verdikten sonra karın bölgesine etki edecek egzersizlerden kaçınması gerekir. Alkol ve sigara alışkanlığı varsa en az üç ay önce terk edilmelidir. Kilo sorunu yaşayan ve bu yüzden fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin tüp bebek tedavisinden önce diyet yapmamaları gerekmektedir.

Tüp bebek kadınların üreme hücresi olan yumurtanın ve erkeklerin üreme hücresi olan spermin vücut dışı koşullarda, özel laboratuarlarda döllenmesini sağlamaktır. Özel olarak yapılan işlemler sonucunda embriyo oluşur. Konusunda uzman olan kişilerin embriyoları anne adayı olan kadının rahmine yerleştirmesi sonucu işlem tamamlanır. Bu tedavide hastaya belirli oranlarda ilaçlar da verilir. İlaçların verilmesindeki amaç yumurtalıkların uyarılarak embriyo oluşturabilecek çok sayıda yumurta elde etmektir. Çok sayıda embriyonun rahim içine yerleştirilmesi gebelik şansını büyük oranda yükselterek tedavinin başarı oranını da arttırmaktadır. Tüp bebek tedavisinden olumlu sonuçlar alabilmek için önemli olan kriterlerden bir tanesi de anne adayının yaşıdır. Genç yaştaki kadınlarda daha başarılı sonuçlar alınırken daha ileriki yaşlarda bulunan kadınlarda aynı başarı elde edilmemektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git