Tüp Bebek Nasıl Olur?

Tüp Bebek Nasıl Olur?
3 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Bebek sahibi olmak için ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi tüp bebek yöntemidir. Eski zamanlarda bu tedavi çeşitli enfeksiyonlar ya da cerrahi müdahaleler sonucunda tüplerinde kalıcı hasar meydana gelen anne adaylarına uygulanıyordu. Ancak daha sonraları yapılan araştırmalar sonucu tedavi kısırlığa sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması ve kadınların gebe kalması için de kullanılmaya başlanmıştır. Kadınlarda açıklamayan yani nedeni belli olmayan kısırlıklarda ve erkeklerden kaynaklanan nedenlerden dolayı ortaya çıkan kısırlıkta bu tedavi yöntemi uygulanarak birçok kişinin gebe kalması ve çocuk sahibi olması sağlanmaktadır. Peki, birçok kişinin güvenle ve büyük bir arzu ile istediği tüp bebek nasıl olur?

Tüp bebek tedavisinde uygulama beş farklı aşama ile gerçekleştirilir. Tedavinin ilk aşaması tedavi öncesi hekim ile çiftlerin görüşmesidir. Görüşme sırasında uygulanacak olan tedaviye karar verilir. Tedavi kadının âdetinin ikinci ya da üçüncü günü başlar. Uygulamanın başladığı gün ultrason tetkik de yapılır. Kadının rahminde ve yumurtalıklarında tedaviye engel bir şeyin olup olmadığı kontrol edilir. Tüp bebek tedavisinde ikinci aşama yumurtalıkların uyarılmasıdır. Bunun için hastaya hormon içeren ilaçlar verilir ve yumurtalıkların âdetin üçüncü gününde uyarılması sağlanır. Kişiden kişiye farklılıklar gösterse de ilaç tedavisi on ile on iki gün arasında devam eder ve belirli bir süre ile yumurtalıkların durumu kontrol edilir.

Tüp bebek tedavisinde sonraki aşama yumurtalıkların toplanmasıdır. Yumurtalar istenilen büyüklüğe geldiğinde iğne yardımı ile kırılır ve toplama işlemine geçilir. Bu süreç genellikle yumurta kırıldıktan otuz dört saat sonra gerçekleştirilir. Yumurta toplama işleminde döllenme sağlayabilecek en iyi yumurtalar belirlenir ve sonrasında özel laboratuar ortamında döllenme işlemi sağlanır. Döllenme klasik ya da mikroenjeksiyon aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Erkek üreme hücresinin kadın üreme hücresini döllemesi ile embriyo meydana gelir. Tüp bebek uygulamasının son aşaması ise embriyo transferidir. Embriyolar laboratuar ortamından alınarak küçük bir katater yardımı ile anne adayının rahmine transfer edilir. Bu aşamada anne adayına herhangi bir ağrı duymayacağı için anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Tedavinin son aşaması ise döllenme sonucu elde edilen embriyonun kadın rahmine yerleştirilmesidir. Bu işlem ultrason kontrolü ile yapılır. Bu sayede embriyonun rahim içinde tam olarak olması gereken yere koyulması sağlanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git