Tüp Bebek Merkezleri

Tüp Bebek Merkezleri
3 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Son yıllarda sıklıkla uygulanan gebe kalma yöntemlerinden bir tanesi tüp bebek uygulamasıdır. Erkek ya da kadından kaynaklanan kısırlık problemleri için kullanılan bu yöntem ile çiftler uzun yıllar boyunca hayalini kurdukları bebeklerine kavuşmaktadırlar. Bu tedavi diğer tedavilere göre maliyet olarak daha yüksektir ve hem anne adayının hem de baba adayının büyük fedakarlıklar göstermesi gereken bir tedavidir. Tüp bebek tedavisindeki ana amaç anne adayının üreme hücresinin ve baba adayının üreme hücresinin özel laboratuarlarda birleştirilerek döllenmesini sağlamaktır. Döllenme sonucu ise embriyo oluşur ve bu embriyo bu konuda uzman olan hekim tarafından ultrason eşliğinde ana rahmine yerleştirilir.

Tedaviye başlamadan önce çiftlerin ayrıntılı bir şekilde araştırma yapması ve kendileri için uygun olan tüp bebek merkezleri arasında bir seçim yapması gerekir. Öncelikle uygulamanın yapılacağı tedavi merkezinin çiftlerin sorularına açık bir şekilde cevap vermeleri gerekir. Hiç bir çiftin akıllarında herhangi bir soru işareti olmadan bu tedaviye başlamaları gerekir. Uygun olan tüp bebek merkezi seçerken çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunur. Sadece tedavinin maliyeti göz önüne alınarak tedavi merkezine karar vermek doğru bir karar değildir. Tabi ki fiyat konusu da oldukça önemlidir ancak burada asıl olan tedavinin başarısıdır. Bunun içinde çiftlerin geniş kapsamlı düşünmeleri ve doğru merkezde bu tedaviyi almaları gerekir.

tup-bebek-merkezleriTüp bebek işleminin yapılacağı merkezin hijyenik ve ortamın düzgün olması gerekir. Eğer mümkünse tedavi merkezinde daha önce tedavi görmüş kişilerin fikirleri alınmalıdır. Merkez seçiminde etkisi olan konulardan bir tanesi de transfer edilen embriyo sayısına göre ne kadar başarı elde edildiğidir. Embriyonun dondurulup yeniden çözülme işlemlerindeki başarı oranı da tedavi merkezinin ne kadar iyi olduğunun bir göstergesidir. Tüp bebek tedavisindeki başarı oranında kadınların yaşının önemi oldukça büyüktür. Tercih edilecek tedavi merkezinin 35 yaş altındaki ve üstündeki kaç tedavi uyguladığı ve bu tedavilerden ne kadarının başarılı olduğu da kişilerin tedavi merkezi seçerken dikkat etmesi gereken kriterler arasındadır. Tedavi merkezi seçiminde etkisi çok büyük olan etkenlerden bir tanesi de tedaviyi yürütecek olan doktorun tecrübesi ve başarılarıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git