Tüp Bebek Maliyeti

Tüp Bebek Maliyeti
1 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Doğal yollarla gebe kalamayan kadınların kullandıkları en yaygın yöntem tüp bebek yöntemidir. Ülkemizde ve dünyada bu yöntemi uygulayan çok sayıda tedavi merkezi bulunmaktadır. Çiftlerin bu tedaviden başarı elde etmeleri için erkek ve kadının özen göstermesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle çiftlerin tedaviye başlamadan en az üç ay önce sigara ve alkol gibi alışkanlıklarından uzaklaşmaları gerekir. Yine üç ay önceden sauna ve hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan kaçınmaları gerekir. Tüm bunlar kişilerin üreme hücrelerinin kalitesizleşmesine ve buna bağlı olarak tedavinin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir. Tüp bebek yönteminde kişilerin karar vermesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi tedavinin uygulanacağı merkezdir.

tup-bebek-maliyetleriTedavi uygulanacak olan merkezin teknolojisi ve sunduğu olanaklar direkt olarak tüp bebek maliyeti konusunu etkilemektedir. Diğer yöntemlere oranla kıyaslama yapıldığı zaman pahalı olan bu uygulamada kişilerin yüksek fiyatlardan kaçınmak için daha düşük teknoloji ile çalışan tedavi merkezlerini tercih etmesi tedavinin başarını oranını olumsuz yönde etkileyebilir hatta tedavinin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir. Tüp bebek tedavisine dışarıdan bakıldığına standart bir ücreti varmış gibi gözükse de aslında her birey için ayrı ücretlendirme yapılır. Tedavinin uygulanma şekli, kullanılması gereken ilaçlar ve bunun gibi birçok etken tedavinin maliyetini doğrudan etkilemektedir. Tedavi boyunca yapılan bazı uygulamalar maliyetlerin dışında tutulabilir ve hastalardan bu masraflar için ekstra ücretler talep edilebilir. Tedavide kullanılacak olan ilaç türleri hastaya göre farklılıklar gösterebilir. Anne adayının yumurtalıklarının rezerv durumu iyi olduğunda ilaçlar için 750 TL ile 1000 TL arasında bir tutar ödenmesi gerekebilir. Ancak yumurta rezerv durumu yeterli değilse anne adayının yaşı yüksekse daha yüksek tutarlarda ilaç masrafı ödenmesi gerekebilir.

Tüp bebek tedavisinde anne adaylarının tedavinin uygunluğuna dair rapor alması durumunda devlet tarafından maliyetlerin belirli kısmı hastalara geri ödenir. Bu işlemlerin olması için, yani rapor alınabilmesi için hastaların bazı kriterleri taşıması gerekiyor. Kadının taşıması gereken yaş sınırı ve bunun gibi özel bazı durumların gerçekleşmesi rapor alınması ve rapor sayesinde tüp bebek masraflarının bir kısmının devlet tarafından geri ödenmesi için gereklidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git