Tüp Bebek İşlemleri Can Yakar mı?

Tüp Bebek İşlemleri Can Yakar mı?
11 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi günümüzde en gelişmiş branşlardan biridir. İlk tüp bebek tedavisinin uygulanmasından bu yana çok zaman geçmemesine rağmen, her geçen gün yöntemlerin ve tekniklerin geliştirilmesi sayesinde tüp bebek oldukça ilerletilmiştir.  Teknolojik gelişmelerle birlikte tüp bebek tedavisi ile kısırlık sorunlarının büyük bir kısmı tedavi edilebilmektedir. Tüp bebek tedavileri geliştirildiği ilk dönem çiftler için çeşitli zorluklara ev sahipliği yapsa da günümüzde oldukça konforlu bir tedavi olarak kendini göstermektedir. Tıbbi açıdan hiçbir zorluğu olmayan tüp bebek tedavisinin tek zorlayıcı yanı ailelerin psikolojik ve maddi yükümlülükleri olabilir. Anne adayları geliştirilen yöntemler sayesinde tedavinin hiçbir aşamasında ağrı ya da acı hissetmezler. Ancak bazı durumlarda anne adayı yoğun stres altında kalabilir. Bu sebeple anne adayları yorulabilir. Fakat fiziksel olarak bir yorgunluk ya da ağrı, acı duyulmaz. İlk tüp bebek tedavilerin anne adaylarının acı çektiği bir gerçektir. Bunun sebebi de teknolojik olanaksızlıklar, yeterli olmayan tecrübe düzeyi ve yöntemin yeni olması sebebiyle henüz geliştirilememiş olmasından kaynaklanmaktaydı.  Fakat günümüz tüp bebek tedavisinde böyle bir sorun yaşanmamaktadır.  Tüp bebek tedavisi kolay bir tedavi yöntemi değildir. Ancak zorluğu psikolojik ve maddidir. Fiziksel açıdan çiftleri yoran ve üzen aşamalar mevcut değildir. Bundan dolayı anne adayları fiziksel olarak acı ya da ağrı duyacakları için korkmamalıdır.

Yaşanan zorluklar ve psikolojik stres, gebeliğin gerçekleştiği öğrenildiği zaman unutulacaktır.

Tüp bebek tedavisi, kendiliğinden farklı nedenlerle hamilelik sağlayamayan ve anne-baba olmak isteyen çiftlere destek olan yardımcı bir üreme yöntemidir.

Tüp bebek tedavisinin başarı oranları hakkında kesin bir sayı vermek doğru değildir. Bunun sebebi her çiftin sorunun farklı oluşu, her çifte uygulanacak yöntemin farklı olması ve her çiftin genel sağlık durumunun aynı olmamasından kaynaklanır. Fakat her çift için standart olan çeşitli durumlar elbette ki mevcuttur. Bunlardan en önemli tüp bebek tedavisinin aşamalarıdır. Bu aşamalar hiçbir merkezde, hiçbir çifte göre değişmez. Her merkezde uygulanan standart aşamalardır.

  • İlk önce anne ve baba adayı tedaviyi görecekleri merkezi tercih ederler. Burada doktorları ile görüşürler ve geçmişte tabii tutuldukları tedavileri, hastalıkları, gebelik öykülerini ve ne kadardır bebek sahibi olmaya çalıştıklarını anlatırlar.
  • Ardından ise çift için gerekli olan tetkitler yapılır ve yumurtalıkların uyarılması adına ilaç tedavisi için program belirlenir.
  • Yumurtalıkların uyarılması aşaması ilaç kullanılan bir aşamadır. İlaç kullanılmasının sebebi olabildiğince çok sayıda yumurta gelişimini sağlamaktır. Bu sayede hamilelik şansının artması söz konusu olmaktadır.  Bu ilaçların kişide herhangi bir ciddi soruna sebep olduğu bildirilmemiştir. Kısa sürede yan etkilere sebep olabilir. Ancak uzun vadede bir soruna sebep olmaz.
  • Yumurtalıkların uyarılması aşamasından sonra istenilen olgunluğa erişip erişmedikleri kontrol edilir.
  • Yumurtalar arzu edilen olgunluğa ulaşmış ise, yumurta toplama aşamasına başlanır.
  • Eş zamanlı olarak bu aşamada erkek adaydan da sperm örneği temin edilir.
  • Sperm örneği ve yumurtalar laboratuar ortamından birleştirilir ve embryo oluşturulur.
  • Oluşturulan bu embryoların içinden en kaliteli ve iyi olanları seçilir. Seçilen bu embryolar kadın adayının rahmine aktarılır.
  • Transferin yapılmasının ardından hamilelik için beklenmeye başlanır.
  • 12 gün sonra ise gebelik testi yapılır. Gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir.

 

op.-dr.-serkan-oral1Yumurta toplama işleminde acı ya da ağrı duyar mıyım?

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılır. Daha sonrasında vajinal ultrasonografi aracılığı ile yumurta toplama aşamasına geçilir. Lokal anestezi aracılığı ile özel materyaller ve iğne ile steril tüplere alınan yumurtalar laboratuar ortamında tutulur.

Yumurta toplama işlemi, oldukça tecrübeli, bu konuda titiz ve beceri sahibi uzmanlar tarafından yapıldığı sürece herhangi bir istenmeyen duruma yol açmayan bir işlemdir. Yumurta toplama sırasında anne adayı acı duymaz. Fakat yumurta toplama aşaması ardından kadın hafif ağrı kesicilerle giderilebilecek bir ağrı duyabilir.Duyduğu ağrı daha fazla olmayacaktır.

Anestezi yapılması mutlaka gerekli midir?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama aşamasında lokal ya da genel anestezi yapılması gerekli olmaktadır. Şayet anestezi yapılmazsa anne adayı acı hissedebilir.İlk tüp bebek tedavisi zamanlarında anne adayının acı duyması da bu sebeptendir. O zamanlar anestezi yapmak, günün şartları sebebiyle söz konusu değildi.  Bundan dolayı da anne adayları oldukça acı duydukları bir aşama ile baş etmek zorundaydı. Bundan dolayı da anne adayları tüp bebek tedavisinden oldukça çekinmektedir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi rağbet görmemekteydi. Fakat günümüzde yumurta toplama aşaması hem uzman tarafından oldukça rahat bir şekilde tamamlanabilmekte, hem de hasta açısından. Çoğunlukla lokal anestezi ile yapılabilmektedir.Tüp bebek kliniklerinden bazıları da genel anesteziyi tercih edebilir.

Kaynaklar

http://www.serkanoral.com/tup-bebek-islemleri-can-yakar-mi

http://www.serkanoral.com/tup-bebek-tedavisi-asamalari-nelerdir

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git