Tüp Bebek İçin Dondurulmuş Embriyo

Tüp Bebek İçin Dondurulmuş Embriyo
6 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Geleneksel yöntemlerle gebe kalamayan kişilere uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de tüp bebek yöntemidir. Tedavi genellikle uzun süre normal yollarla gebe kalmaya çalışan ancak bu konuda başarılı olamayan kişilerin tercih ettikleri tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntem ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Anne ve baba adaylarının yıllardır hayalini kurdukları bebeklerine sahip olabilmek için uygulanan bu tedavide çiftlerin büyük fedakarlıklar göstermesi gerekir.

tup-bebek-icin-dondurulmus-embriyoHer şeyden önce bu tedavi için hem kadının hem de erkeğin bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Tedaviden en az üç ay önce ağır egzersizlerin yapılmaması, hamam ve sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınmaları ve varsa sigara, alkol gibi alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekir. Çünkü bu durumların tamamı üreme hücrelerinin kalitesini düşürmektedir.

Günümüzde tüp bebek tedavisini tercih eden çiftlerin işini kolaylaştıran uygulamalar arasında dondurulmuş embriyo yöntemi bulunuyor. Yöntem için uygun bir tedavi merkezinin seçilmesinden sonra tedaviyi yürütecek olan hekimin yaptığı asıl işlem anne ve baba adayının üreme hücrelerinin alınarak dış ortamda döllenmesini sağlamaktır. Bunun sonucunda meydana gelen embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir ve hastanın gebe kalması sağlanır. Üreme hücrelerine yapılan işlemler sonucunda sadece bir yumurta döllenmiyor. Bir ya da iki yumurtanın kullanılması sonucunda embriyo ortaya çıkıyor. Ancak birçok hasta için tedaviden ilk denemede sonuç alınamayabilir.

Tüp bebek için dondurulmuş embriyo uygulaması hastadan alınan ve kullanılmayan yumurtaların belirli şartlarda dondurulmasını sağlayarak saklanmasıdır. Bu durum aslında anne ve bana adaylarının tedavilerinin kolaylaştırılmasını sağlar. Embriyolar özel olarak hazırlanan koruyucu bir sıvı ile karıştırılır ve plastik ya da cam olan kaplarda – 196 derecede dondurulur ve saklanır. Tedavinin ilk aşamasında anne ve baba adayının resmi olarak onay vermesi durumunda dondurulmuş embriyo uygulanır. İlk denemede tedaviden başarı elde edemeyen çiftler hem psikolojik, hem fiziksel, hem de ekonomik olarak daha fazla çaba harcamamak için bu duruma genellikle onay vermektedirler. Denemelerinde başarı sağlanamayan hastalarda, dondurulmuş olan embriyolarının bulundukları yerden çıkarılarak gerekli olan işlemlerin yapılmasının ardından yeniden rahme yerleştirilmesi sağlanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git