Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları
1 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Tüp Bebek Fiyatları

Günümüzde klasik yöntemle anne ve baba olamayan kişilerin tercih ettikleri tedavi yöntemlerinden birisi tüp bebek yöntemidir. Bu tedavide asıl olarak yapılan kadın ve erkeğe ait olan üreme hücrelerinin, yani erkeklerde sperm kadınlarda yumurtanın laboratuar ortamında döllenmesini sağlamak ve bunun sonucunda ortaya çıkan embriyoların anne adayı olan kişinin rahmine yerleştirilmesidir. Tüp bebek işlemi ülkemizde ve dünyada uzun yıllardan bu yana kullanılan bir yöntemdir. Tedavi ilk kullanılmaya başlandığında enfeksiyon ve cerrahi işlemler sonucunda kadınların tüplerinde meydana gelen hasarlar için kullanılıyordu. Ancak sonraki yıllarda hem kadından hem de erkekten kaynaklanan kısırlık durumlarında da bu yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Tedavi sonrası dünyaya gelen ilk bebek ise 1978 yılında İngiltere’de doğmuştur.

Tup-Bebe-FiyatlariDeğerlendirildiğinde diğer tedavi yöntemlerine göre daha yüksek tutarlar ödenmesi gerekiyor. Özel merkezlerde kişilere sunulan olanaklar, kullanılan ilaçlar, doktorun deneyimi ve daha birçok şey tedavinin miktarının artmasına neden olmaktadır. Tüp bebek merkezlerinde kullanılan teknoloji farkları fiyatlarında değişmesine neden olur. Tedavi merkezlerinin farklılıklarına göre değişme gösterse de ülkemizde bu tedavinin maliyeti yaklaşık olarak 5–6 bin Türk Lirası civarındadır. Bu fiyatların içinde tedavide kullanılan ilaçlar, hastaya belirli aralıklarla yapılan testler ve ultrason tetkikleri de dâhildir. Ancak hastanın durumuna göre ve bazı şartlara göre bu rakam biraz daha yükseğe çıkabilir.

Tüp bebek yöntemini uygulayacak olan anne adaylarına destek olmak amacı ile masrafların belirli bir kısmı devlet tarafından karşılanır. Bunun için tedavi alacak olan kadınların Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastaneden tedaviye uygun olduğunu gösteren bir rapor alması gerekir. Gerekli olan şartların sağlanması halinde anne adaylarına tüp bebek uygulaması için yaklaşık olarak bin yüz lira civarında bir tutar ödenir. Tedaviye uygunluk raporu sayesinde ödenen tutar devlet tarafından hastalara geri ödenir. Eğer baba adayında sperm bulunamamış ve bu yüzden herhangi bir cerrahi işlem uygulanmamış ise ödenen ücretin bir kısmı ilgili kuruluş tarafından geri ödenmektedir. Ödenen ücretlerin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi için anne adayının yaşı, uygulama yapılan merkezin sağlık kurumları ile anlaşması gibi farklı şartların da sağlanması gerekir.

Tüp Bebek Fiyatlarına Farklı Bir Bakış;

Her çift anne baba olmak istemekte ve bu istek doğrultusunda birçok hazırlık yapmaya başlamaktadır. Çocuk sahibi olamayan çiftler doktorlara gidip tedaviler olmakta ve bu sırada ortaya çıkan hiçbir masraftan da çekinmemektedirler. Her geçen gün büyük bir hızla ilerleyen teknoloji sayesinde artık çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere yeni umutlar verilmekte ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir yaygınlık ile tercih edilmeye devam edilen tüp bebek yöntemi, çiftlerin çocuk sahibi olmak istemesinde en büyük umut kaynakları arasında yer almaktadır. Tüp bebek tedavisi sayesinde çok sayıda çift çocuk sahibi olmuş ve bu sırada ortaya çıkan masrafları da gözleri kapalı bir şekilde ödemişlerdir. Tüp bebek fiyatları, uygulanan tedavi yöntemine ve tedavinin sürecine bağlı olarak değişmektedir. Anne adayına uygulanan hormon tedavisi ile başlayan tüp bebek tedavisinde yüksek teknolojik yöntemler uygulanmaktadır. Spermlerin yumurta ile döllenmesinden sonra kadının rahmine yerleştirilmesi gibi işlemlerde doktorun uzmanlığı ve kullanılan aletlerin kaliteli olması gerekmektedir. Bu nedenle de tüp bebek tedavisini uygulamak isteyen çiftler belirli bir bütçeyi ayırması ve sonucun başarısız olması durumunu da göz önüne alması gerekmektedir.

tüp-bebek-tedavisiTüp bebek fiyatları özel kliniklerde farklılık göstermekte olup ortalama olarak 4 bin TL ile 6 bin TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Yumurtalıkların olgunlaşmasını görüntüleyebilmek için kişiye 2 ya da 3 kez uygulanan ultrason muayenesi, yumurtaların doktorlar tarafından kontrol edilmesi ve özel bölümlerde bekletilmesi ve de bu süreçte uygulanan bütün laboratuar işlemleri kliniklerin sunmuş olduğu ücrete dahil uygulamalardır. Anne adayının rahim durumuna bağlı olarak da tüp bebek yöntemindeki ilaçlar belirlenmektedir. Kadının adet döneminin 2. Gününde alınan kan tahlilleri sonuçlarında rahim içinin sağlıklı olması durumunda ortalama 1000 TL gibi bir ilaç masrafı olabilmektedir. Aksi takdirde rahmin daha sağlıklı bir duruma getirilebilmesi için uygulanacak olan ilaç tedavisi 2 bin ile 3 bin TL arasında değişkenlik gösterebilmekte ve bu fiyat tüp bebek fiyatları dışında tutulmaktadır. Devlet tarafından sigortası olan çiftlere ise bağlı olduğu sağlık güvencesi sayesinde bu miktarlar daha az rakamlara düşebilmektedir. Fakat bu kişilerin sağlık güvencelerini raporlar halinde klinik ya da hastanelere sunması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavi yöntemi sayesinde anne baba olmak isteyen kişiler her türlü masrafı göz önünde bulundurmalı ve bu şekilde bu yola çıkmalıdırlar. Bu yöntem ile anne baba olan çift sayısının her geçen gün artması kişilerin bu masrafı hiç düşünmeden karşılamasına neden olmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git