TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR?

TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR?
6 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Prof. Dr. Bülent Tıraş Tüp Bebek Aşamaları hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla gebe kalmayı çeşitli sebeplerle başaramayan çiftlere uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir. Kadının yumurtalıklarından elde edilen yumurtalar ile, erkek adayın sperm hücreleri laboratuar koşullarında birleştirip döllendirilir. Ardından da oluşan embriyo anne adayının rahmine nakledilir. İşte bu embryo gebeliği oluşturacaktır.

Tüp bebek tedavisi iki farklı yöntemle uygulanabilir.

1- Klasik tüp bebek tedavisi, diğer bir adıyla, IVF  yani in-vitro fertilizasyon

2- ICSI, Mikroenjeksiyon yani, İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu

Kullanılan iki tedavi yönteminden mikroenjeksiyon günümüz için daha yaygın bir şekilde uygulanan yöntemdir. Mikroenjeksiyonun avantajı sperm sayısının yetersiz olduğu ve sperm testi neticesi iyi olmayan erkek adaylar için oldukça başarılı olmasıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI:

Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar her merkezde standart olarak uygulanan aşamalardır.

  1. İlk aşama

İlk aşamada anne ve baba adayı doktor tarafından değerlendirilir. Bilgi paylaşımı yapılır. Çift ne zamandır bebek sahibi olamıyor, geçmişte hangi tedaviler görülmüş, geçirilmiş sağlık sorunları nelerdir, düşükle sonuçlanan gebelik hikayesi var mı, genetik sorunlar nelerdir gibi konular belirtilir. Bu sorulara göre doktor bir tedavi planı yapar. Tedavinin başlayacağı gün için karar verilir.

  1. AŞAMA:

Bu aşamada kadının yumurtalıkları uyarılır böylece yumurta oluşturulması amaçlanır.2. aşamada kadına çeşitli ilaçlar verilir. Bu ilaçlar yumurtalıkları uyarır ve yumurta geliştirici ilaçlardır. İğne tedavisine başlanır. Çok sayıda yumurta elde edilmek istenir. Bunun sebebi ise çok yumurta geliştirilip ardından en iyilerinin seçilmesi ve gebelik şansını arttırmaktır.

  1. AŞAMA:

Bu aşamada yumurtalar toplanır. 3. aşamada gelişmiş olan yumurtaların toplanması ve laboratuarda döllenme için muhafaza edilmesi gerçekleştirilir. Eş zamanlı olarak erkek de bu aşamada sperm örneği verir.

  1. AŞAMA:

Bu aşama döllenme aşamasıdır. Toplanmış olan yumurtalar ve alınan sperm örneği döllendirilir ve embryolar oluşturulur.Bu embryolar laboratuarda muhafaza edilir.

  1. AŞAMA:

Bu aşamada artık döllenmiş olan yumurtalar rahim içine transfer edilmesi aşamasıdır. Embryo transfer aşaması on dakikada tamamlanan,kadının ağrı duymadığı bir işlemdir.  Transfer aşaması ardından 12 gün beklenir. Ardından da gebelik testi yapılır. Gebeliğin gelişip gelişmediği böylece anlaşılır.

Tüp bebek aşamaları ne kadar sürer?

Tüp bebek aşamaları başından sonuna dek yaklaşık olarak 30  günde tamamlanan bir tedavidir. Ancak kısırlık sebebi ya da farklı etkenler sebebiyle bu süre değişkenlik gösterebilir. Kadının her aşamada bulunması gerekir. Ancak erkek bu konuda biraz daha serbesttir. İlk aşama ve 4. Aşamada bulunması yeterli olacaktır. Tedavi aşamasında hastanede yatılmaz. Aşamalar ardından çift evine gidebilir.

Aşama süreleri

  • Birinci aşama, bir gün sürmektedir.
  • İkinci aşama ise yaklaşık olarak 15 günde tamamlanır.
  • Üçüncü aşamada ise yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurtalar yarım saatte toplanmaktadır. Ardından da kadının merkezde birkaç saat dinlenmesi gerekir. Sonrasında ise kadın evine gidebilir. Eş zamanlı olarak döllenme aşaması da yapılır. Embriyolar, laboratuarda muhafaza edilir.
  • Yumurta toplama aşamasından 2 gün sonra ise merkeze gidilir. Artık embryonun rahme transferi işlemine geçilecektir. Rahme transfer edilme süresi 10 dakikada tamamlanır. Ardından anne gene dinlenerek, evine dönebilir.
  • Bu aşamadan sonra gebelik testi yapılır. Embryoların rahme transferinden sonra 12 gün beklenir ve ardından gebelik testi yapılır. Bu test, bilinen gebelik testidir. Test için merkeze gitmeniz gerekmez.

Kaynaklar:

http://www.bulenttiras.com/tr/tup-bebek-asamalari

http://jinekoloji.com/tup-bebek-asamalari-nelerdir

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git