Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?
3 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Kadınların bebek sahibi olmak için aldıkları tedaviler arasında başarı oranı yüksek olan tüp bebek yöntemi uzun yıllardan bu yana pek çok kişiye umut olmuş ve başarılı sonuçlar elde edilmiş uygulamalardan bir tanesidir. Bu yöntem dünyada ve ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Uygulama ile olarak 1978 yılında İngiltere’de bir bebek dünyaya gelmiştir. O günden sonra da yöntem ile bebek sahibi olan çok sayıda kadın olmuştur. Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için hem erkeğin hem de bayanın bazı şartları sağlaması gerekir. Özellikle kadınların yaşı tedavinin başarısı için çok büyük önem taşımaktadır. Genç yaştaki kişilerin tedavinden olumlu sonuç alması daha muhtemeldir.

Birçok kişinin tercih ettiği tüp bebek aşamaları nelerdir sorunun cevabına yöntemin beş aşamalı olduğunu verebiliriz. Uygulamanın ilk aşaması tedavi alacak olan kişinin ve doktorun görüşmesidir. Bu görüşmede kadının tedaviye uygun olup olmadığı kontrol edilir ve uygun olan tedavi belirlenir. Uygulamanın diğer aşaması ise yeterli miktarda yumurta elde edilmesini sağlamaktır. Yumurtalıkların uyarılması hastaya verilen çeşitli hormon ilaçları sayesinde olur. Bu aşama hastadan hastaya değişim gösterir ancak ortalama olarak on gün sürer. Süreç boyunca hasta iki günde bir ultrason ile kontrol edilir. Tüp bebek yönteminde ikinci aşama yumurta toplamdır. Yumurtalar istenilen duruma geldiğinde özel bir iğne ile kırılır ve döllenmenin gerçekleşmesini sağlayacak en iyi yumurtalar belirlendikten sonra bir sonraki aşamaya geçilir.

tup-bebek-asamasiTüp bebek yönteminde yumurta toplanma işleminin yapıldığı gün erkek de sperm verir. Sperm için yapılması gereken incelemeler be kontrollerin yapılmasının ardından döllenme aşamasına geçilir. Döllenmeyi sağlayacak olan en iyi ve en kaliteli yumurtalar belirlendikten sonra özel yöntemler kullanılarak döllenme sağlanır. Klasik yöntem ile ya da mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme sağlanabilir. Tüp bebek işlemindeki son aşama ise döllenme sonucu oluşan embriyonun transfer işlemidir. Bu aşamada embriyo kateter yardımı ile dikkatli bir şekilde kadının rahmine yerleştirilir. Transfer işleminin yapılabilmesi için tedaviyi uygulaya hekim ultrason kontrolünde embriyoyu kadın rahmine yerleştirir. Bu işlemden sonra gebelik testi yapılarak kontrol sağlanabilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git