Ters Rahim Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Ters Rahim Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Rahim, yani hamilelik sırasında bebeğin içinde olduğu büyüdüğü ve hamile olunmayan dönemlerde içinde bulundurduğu rahim iç tabakası sayesinde düzenli olarak adet kanaması görülmesini sağlayan yapı, idrar torbasının yani mesanenin üzerine yapışmış olarak durur.

Rahmi yerinde olmasını sağlayan bağların desteği sayesinde oluşan bu konum üreme sağlığı için hiçbir sorunla karşılaşmamış ve hiçbir şikayeti olmayan 10 kadından birinde değişiklik gösterir ve rahim idrar torbasıyla temas halinde olmak yerine arkaya doğru yer değiştirmiştir. Tam olarak ters duruş pozisyonu alan bir rahim arkada bulunan kalın bağırsağın son kısmı ile yakın bir hareketlenme halinde bulunur.

Rutin bir jinekolojik muayene esnasında uzman bir hekim bir kadına rahminin ters duruş pozisyonunda olduğunu söylediğinde genellikle bu durum için detaylı bir açıklama yapar. Çoğu durumda yapılan açıklama bu durumun normal olduğu herhangi bir sıkıntı oluşturmadığı ve bazı kadınlarda hiçbir sorun yaratmadan olabileceği şeklindedir. Böyle bir açıklama sonrasında hastanın bu hastalıktan dolayı bir kaygı yaşaması ı için hiçbir sebep yoktur.

Ters Rahim Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kadında herhangi bir şikayete ağrı ve sızıya sebep olmadığı sürece bu durumun tedavi edilmesine gerek yoktur. Rahmin ters durması ile birlikte hastada başka bir hastalık olmadığı sürece hamile kalmayı engelleyen bir durum olarak sayılmamaktadır. Rahmi ters duran bir hasta hamile kaldığında çoğu durumda ilerleyen gebelik haftasıyla birlikte rahim bulunduğu yerden hareket edip kalkarak öne doğru hareket eder ve gebelik dönemince herhangi bir normal dışı durumla karşılaşılmaz ve ortaya çıkmaz.

Eğer cinsel ilişkide veya adette dayanılmaz ağrılara sebep oluyorsa cerrahi müdahaleyle ameliyat yapılmasını öneren uzmanlar vardır. Ancak kesin olarak nasıl bir sonuç alınacağı bilinmediği için tavsiye etmemek gerekir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git