Tek Çocuk mu, Daha Fazlası mı?

Tek Çocuk mu, Daha Fazlası mı?
2 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Tek çocuk mu daha fazlası mı? Evli çiftlerin sıklıkla karşılaştıkları ve kararsız kaldıkları en genel sorudur. Bu sorunun cevabını kendilerinden başkasının vermesi pek doğru sayılmaz. Bazı aileler tek çocuk isterken,  bazıları bunun aksine daha fazlasını istemektedir. Biz de bu olaya iki tarafın bakış açısından yaklaşacak olursak, öncelikle ailelerin tek çocuk isteme nedenlerinden bazıları; birden fazla çocuğa yeterli ilgi verememekten korkmaları, annelerin kariyer yapma isteği ya da ailenin ekonomik durumunun el vermemesinden kaynaklanmaktadır. Tek çocuklu ailelerde en önemli konu, ailelerin zamanlarını iyi organize edebilmesi sonucu, çocuklarına ayırdıkları zaman çok çocuklu ailelere göre daha fazladır.

Tek çocuk mu daha fazlası mı? Bu soruya anne açısından bakacak olursak; tek hamilelik, tek doğum daha sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından avantaj olarak belirtilebilir. Fakat tek çocuklu ailelerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu durum özellikle çocuk psikolojisi açısından önemli bir konudur. Tek çocuk olarak büyüyen bir ailenin çocuğu, çevresinde kardeşleri olan çocukları gördüğünde, kardeşlik bağını asla anlayamayacağının ezikliğini yaşayacaktır. Aynı zamanda, genç bir yetişkin olduğunda sırlarını paylaşacak ve yardıma ihtiyacı olduğunda sürekli yanında olabilecek,  ailesinin dışında bir bireye ihtiyaç duyacaktır. Tek çocuk olmanın bu çocuk üzerinde bazı etkileri olacaktır. Örneğin; sinirli tavırlar sergileyecek ve sürekli olarak ilgileri üzerine toplamasından kaynaklanan şımarık davranışlarda bulunacaktır. Tek çocuklarda en çok rastlanan durumlardan biri de çocuğun asosyalliğe eğilimidir. Bu konuda aile desteğine doğal olarak ihtiyacı vardır.

Tek Çocuk mu, Daha Fazlası mıTek çocuk mu daha fazlası mı? Sorusunda kadınların görüşleri daha çok önem taşımakta ve etken olmaktadır. Çok çocuklu olan bir ailede anne sevgisi her ihtimalde eşit olmalıdır ki anneler için de her zaman öyledir. Fakat bunu çocuklarına yansıtabilmesi önemli derecede rol oynamaktadır. Aksi takdirde kardeşler arası kıskançlık oluşur ve bu durum hoş karşılanmaz. Çocukların kişilik gelişimleri sırasında,  anne ve babaların davranışları ön planda olmaktadır. Çocuklarına ilgi ve yaklaşımları, çocukların kişilik yapılarını direk olarak etkilemektedir. Çok çocuklu olmanın avantajları, ailenin zamanlarını iyi idare etmesi ve tüm çocuklarına eşit sevgi gösterdikleri takdirde,  çocuklarda bir sorun görünmemesi beklenmektedir.

Ebeveynlerin aşırı koruyucu bir yaklaşmayla çocuğu bunaltmaları ve yine aşırı bir sevgi bombardımanıyla çocuklarının her istediklerini yerine getirmeleri ve ya yaşamlarına kısıtlama getirerek, özgürlüklerine engel koymaları sonucu çocuklarda güvensizlik ve ileride sorumluluk sahibi olmayan bir bireye dönüşmelerini sağlayabilir.

Tek çocuk mu daha fazlası mı? Sorusuna cevabı verecek olan kişiler siz anne ve babalardır. Tabi çocuğun sorumluluğunu üstlenecek kişi anne olduğundan onun görüşü daha ön planda olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git