Taşıyıcı Annelik Nedir?

Taşıyıcı Annelik Nedir?
25 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin, kadının yumurtası ve erkeğin sperminin kendi hücrelerinin dışarıda döllenmesiyle, başka bir kadının rahmine yerleştirilip, bebeği rahimde taşıyan ve doğuran kadına taşıyıcı anne denir. Bunu para karşılığında kiralık taşıyıcı anne olarak veya hiçbir ücret talep etmeden gönüllü taşıyıcı annelik yapmayı tercih eden kişiler bulunmaktadır. Bu şekilde doğan bebekler, yumurta ve spermin alındığı ebeleyenlerin genetiğini taşımaktadır. Yaygın olarak görülmese de kadınlarda rahim olmaması sonucunda da başvurulabilen bir yöntemdir. Böyle durumlarda da kişilerin kendi istediği doğrultusunda taşıyıcı anne, yumurta veren anne de olabilmektedir. Böyle bir durum olduğunda ise taşıyıcı anne bebeğin biyolojik annesi olmuş olur. Böylece, rahmi olmadığı için taşıyıcı anneye başvuran kadının, bebekle arasında genetik hiç bir bağı bulunmamaktadır. Etik ve ahlaki değerler göze alınarak, bazı ülkelerde izin verilmekte fakat bazılarında kesinlikle izin verilmemektedir. Sağlık koşulları göze alınarak değerlendirilen ülkelerde ise, bir kadının taşıyıcı anne olabilmesi için, bu yönteme başvuracak kişiler ile arasında akrabalık bağı olması şartı getirilmiştir.

Taşıyıcı annelik olgusunu kişilere düşündüren birkaç sebep vardır. Çocuk sahibi olmak isteyen kadının yumurtası olmasına rağmen, rahmi alınmak zorunda kalmış veya tıbbi anlamda gebeliği risk taşıyacak kişiler taşıyıcı annelik kavramını tercih edebilmektedir. Taşıyıcı annelik kavramı böyle bir durumda, Gebe olamayan ancak yumurta hücresi olan kadınların bebek sahibi olma olanağını sağlamaktadır. Kadından alınan yumurta hücresinin erkekten alınan sperm hücreleriyle döllendikten sonra oluşmaya başlayan embriyo, özel yöntemlerle taşıyıcı annenin rahmine yerleştirilir. Bir diğer durum, çocuk sahibi olmak isteyen kadının yumurtası olmamasıdır. Bu durumda, yumurta hücresini taşıyıcı anneden veya üçüncü bir kişiden almak da mümkün olmaktadır. Bu tamamen çocuk sahibi olamayan kişilerin tercihine kalmıştır. Hangi bireyin yumurtası kullanıldıysa, bebek o kişinin genetik özelliklerini taşıyacaktır. Ayrıca normal bir hamilelik gibi takip süreci olan taşıyıcı anneler, hastane kayıtlarında da bebeğin annesi olarak geçmektedir.

Ülkemizde taşıyıcı annelik yasal bir kavram değildir. Türk aileler, taşıyıcı anne kullanılarak çocuk sahibi olabilmek için yurt dışında bu tedaviye başlamaktadır. Özellikle son beş yılda artan taşıyıcı anne bulmak için, bu işin yasal olduğu en yakın yer Girit’tir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git