Süt İzni Kaç Gündür?

Süt İzni Kaç Gündür?
15 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamile kalan anne adaylarına çalıştıkları yerlerden devlet tarafından süt izni hakları verilmiştir. Bu süt izni haklarını kullanmak her annenin en doğal yasal hakları arasında yer almaktadır.

Anne adaylarının doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra da 2 ay olmak üzere toplamda 4 ay doğum izinleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uzmanlar anne adaylarının bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Anne sütünün bu denli önemli olması devlet tarafından da dikkate alınmış ve yasalaştırılmıştır. Çalışan kadınların çocuk doğurması ile bir takım haklara da sahip olmaları devlet tarafından verilen haklardır. Bu haklar arasında en çok dikkat edileni ise annenin doğumdan sonra 6 ay süt izninin olmasıdır.

Peki, süt izni kaç gündür?

süt izni ne kadardırSüt izni ve süt izninin kaç gün olduğuna dair sürekli haberler yapılmaktadır. Devlet tarafından annelere verilen ve 6 ay boyunca süren bu izin günde 90 dakika yani bir buçuk saat olmaktadır. Bu 6 aylık süre devlet tarafından 1 yıla kadar uzatılmakta olup çocukların 1 yıl boyunca anne sütü ile beslenmeleri teşvik edilmektedir. Bu bir buçuk saatlik süt izninin gün içerisinde hangi saatte kullanılacağı ya da bu süreyi bölerek kullanılacağı tamamen anne adayının belirlemesine bırakılmıştır. Anne adayı günün istediği saatinde süt iznine çıkabilmektedir. Bu izinler büyük şehirlerde yaşayan anneler için çok da uzun bir süre olmamaktadır. Çalıştığı yer ile oturduğu ev arasındaki mesafenin uzun olduğu kişiler sabah işe bir buçuk saat geç ya da işten eve bir buçuk saat erken giderek bu haklarını kullanabilmektedirler. Süt izinleri konusunda işverenlerin de son derece bilinçli olması gerekmektedir. Devlet tarafından kadınlara verilen bu süt izinleri günlüktür. Bu nedenle kadınların bu süt izinlerini haftalık ya da aylık olarak kullanmalara yasalara aykırı bir davranış olmaktadır. Bu yasaya uymayan kişilere ceza uygulanmaz. Fakat süt iznini amacının dışında kullandırılması durumunda devlet anneye tanıdığı süt izni hakkını fes eder ve gerekli görüldüğü durumlarda ücretlendirir.

Süt izinlerinin işveren tarafından anneye verilmesi mecburidir. Bu izinlere karşı gelen ve bu izni anneye tanımayan işverenlere gerekli davalar açılabilmektedir. Süt izni, annelere devlet tarafından verilen kanuni bir yasal haktır. Bu süt izinleri sayesinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı korunurken bebeğin anne sütünden mahrum kalmaması da sağlanmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git