Suni Sancı Nedir?

Suni Sancı Nedir?
1 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Gebelik süresi ortalama 40 haftalık bir süreçtir. Bu sürecin sonunda doğal yollarla salgılan oksitosin hormonu rahim kasılmalarının başlatmakta ve doğumun gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bazı gebeliklerde ise 40 haftalık süreç bitmesine rağmen doğum gerçekleşmeyebilmektedir. Böyle durumlarda ise hem bebeğin hem de annenin sağlığını korumak açısından suni sancı adı verilen bir yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntem normal yollarla doğumu başlamayan hamilelerde uzun zamandır kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Peki, suni sancı nedir? Suni sancı doğumun başlamasını sağlayan oksitosin hormonunun serum yolu ile anneye verilmesi işlemidir. Bu yöntem ile annenin vücudu uyarılır ve doğum için gerekli olan rahim kasılmaları yapay yolla da olsa başlatılmış olur.

Suni sancı nedir sorusunun ardından suni sancı hangi durumlarda uygulanır sorusu da merak edilen sorulardan bir tanesidir. İndüksiyon adıyla da bilenen suni sancı doğum zamanın geçtiği durumlarda uygulandığı gibi doğum sürecinin gerektiğinden fazla uzadığı durumlarda da doğumu hızlandırma amacıyla uygulanabilmektedir.

Doğum sürecinin uzaması durumu da geciken doğumlar gibi özellikle bebek üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Suni sancı annenin doğum sırasında aşırı güçsüz kaldığı durumlarda da uygulanabilmektedir. Suni sancı rahim içerisinde enfeksiyon gelişmesi durumlarında veya doğum suyunun erken gelmesi durumunda da kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bununla beraber doğum kanamaları hafifletmek ve rahmin toparlanmasına destek olmak amacıyla da suni sancı uygulanabilmektedir. Bebekte ortaya çıkan gelişim geriliği veya bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi durumlarında da suni sancı yöntemi uygulanmaktadır.

Suni Sancı NedirSuni sancı nedir ve hangi durumlarda uygulanır sorularının ardından suni sancının riskleri hakkında da bilgi vermekte fayda vardır. Suni sancı tehlikeli durumlarda annenin ve bebeğin hayatını kurtarabilmektedir. Uzman bir hekimin gözetiminde uygulanan suni sancı oldukça güvenilir bir yöntem olsa da doz aşımı durumunda rahmin aşırı kasılması, bazı durumlarda da yırtılabilmesi mümkündür. Bu nedenle suni sancı verilen bir gebenin hayati değerlerinin monitörden titizlikle takip edilmesi gerekmektedir. Bebeğin ters geldiği durumlarda ve annenin daha önce rahim ameliyatı geçirdiği durumlarda suni sancının uygulanıp uygulanmaması gerektiğine uzman hekim karar vermekte fakat genellikle suni sancı yerine sezaryen yöntemi seçilmektedir. Suni sancı hakkında merak edilen diğer bir konu ise sancıların ne derece şiddetli olduğudur. Suni sancı serum yoluyla yavaş yavaş anne vücuduna verilmekte ve sancıyı kademe kademe arttırmaktadır. Buna rağmen suni sancının doğal sancıya oranla daha şiddetli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle suni sancı verilecek bir gebenin bu konuda bilgilendirilmesi ve hazırlıklı olması gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git