Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda Doğum Nasıl Yapılır?
8 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Her kadın hamile olduğunu öğrendikten sonra çeşitli araştırmalar içerisine girmektedir. Hiç şüphesiz ki her hamile kadının aklını kurcalayan soru doğum sırasında yaşananlardır. Gün geçtikçe değişen doğum yöntemleri arasında son yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada büyük bir ilgi gören suda doğum, uzman kişiler tarafından uygun anne adaylarında uygulanmaya başlamıştır.

Suda-Doğum-AniBebekler, annelerinin karınlarında bir suyun içerisinde gelişimlerini sürdürmektedirler. Suda doğum bu nedenle öncelikle bebekler için çok daha faydalı olmaktadır. Doğum sürecinde anne adayının hazırlanmış olan suyun içerisine girmesi fizyolojik ve psikolojik rahatlamalara sebep olabilmektedir. Doğum sırasında meydana gelen her türlü yırtılmayı da engelleyen bu yöntemde anne adayı doğum sırasında daha rahat olduğu kadar aynı zamanda doğum sonrası acılarında da çok daha rahatlama imkânına sahip olabilmektedir. Her doğum yönteminde olduğu gibi suda doğum da bir uzman doktor eşliğinde gerçekleştirilmelidir.

Doğum yapılacak olan havuzun sağlık koşullarına uygun hale getirilmesi ve son derece temiz olması bu yöntemde en çok dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Suda Doğum Nasıl YapılırHavuz içerisinde bulunan suyun 37 derece olmasına ve doğum süreci ne kadar uzun olursa olsun bu sıcaklığın korunması gerekmektedir. Anne adayına uygun kıyafetler giydirilir ve uzman doktor tarafından gerekli işlemler gerçekleştirilir. Doğum başlamadan önce anne adayının tansiyonu sürekli bir monitör eşliğinde takip edilmektedir. Diğer doğum yöntemlerinde olduğu gibi anne adayına suni sancılar, suda doğumda verilmemektedir. Bu nedenle de anne adayı suda doğum sırasında yapılacak her türlü şeyi kendi başına yapmaktadır. Suda doğum ile birlikte yaklaşık 4 saat daha kısa süren doğum ile birlikte anne adayı rahat bir şekilde doğumunu gerçekleştirilebilmektedir.

Suda doğum işlemi bittikten sonra annenin ve bebeğin normal doğum alanına götürülmesi gerekmektedir. Burada anne adayının tansiyonu kontrol altına alınırken aynı zamanda kanamasına da müdahale edilebilmektedir. Bebek ise uzman kişiler tarafından temizlenmekte ve gerekli sağlık testlerinden geçirilmektedir. Suda doğum sonrasında yapılan uygulamalar ile birlikte anne ve bebeğin sağlıkları koruma altına çok daha kısa bir sürede alınabilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git