Suçiçeği Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Suçiçeği Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Suçiçeği, çocukların geçirdiği bir çocukluk hastalığıdır. Bu hastalık da diğer çocukluk hastalıkları gibi kişinin ömründe bir defa olacağı ve de çocuklukta olmamışsa yetişkinlik döneminde de olsa muhakkak yaşayacağı bir hastalık türüdür.

Enfeksiyon ve de virüs ile ortaya çıkan bu hastalığın mevsimi kış ve de bahar ayları olmaktadır. Vücut direncine bağlı olmaksızın kişilerin her yaşta suçiçeği hastalığını geçirebilmesi son derece olağandır. Solunum yolu ile birlikte de bulaşma tehlikesi bulunmaktadır.

Peki, su çiçeği hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemi nelerdir?

Suçiçeği hastalığında kişilerin ve kişiler ile birlikte yaşayanların son derece dikkatli olması gerekmektedir. Oldukça kolay bir şekilde bulaşabildiğinden dolayı hasta olan kişiler ile yakın temas kurulmamasına özen gösterilmelidir. Suçiçeği hastalığında kuluçka dönemi bulunmakta ve de bu dönem kişiden kişiye değişse de ortalama 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir. Suçiçeği hastalığının en belirgin belirtileri kişilerde sürekli olarak kaşınma ve de dökülmelerdir. Kişilerin vücutlarında ilk başta kırmızı noktalar şeklinde ortaya çıkan bu döküntüler daha sonra büyür ve içi sıvı ile dolu olan kabarcıklar halini alır.

SuCicegi-Hastaligi-Belirtileri-ve-Tedavi-YontemleriBu döküntüler kişilerin ilk günlerde göğüs bölümlerinde ve de sırtında yoğun bir şekilde görülürken daha sonraki zamanlarında bütün vücutlarına yayılabilmektedir. Bu kabarcıklar hastalığın ileriki günlerinde içindeki sıvıyı boşaltarak sadece kızarıklık görüntüsü ile devam ederler. Bu döküntüler hastalığın bitmesinden sonra kişinin kabarcıklara zarar verip bilinçsizce patlatmaması durumunda iz bırakmadan kaybolabilmektedir. Ateş genellikle çok yüksek olmazken suçiçeği hastalığını ağır geçiren çocuklarda ve de özellikle de yetişkinlerde yüksek ateş gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir.

Su çiçeği de virüs yol ile ortaya çıkan bir hastalık olduğu için tedavisinde ilaç kullanılmasına gerek olmadığı gibi doktorlar tarafından da uygun görülmemektedir. Kişinin diğer hastalıklarda olduğu gibi sürekli olarak dinlenmesi ve de bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ileride suçiçeği kabarcıklarının izi kalmaması için kendi başına ve sert bir şekilde kaşıma yapmaması son derece önemli olmaktadır. Deri hastalığı olmasından dolayı suçiçeği hastalığını geçiren kişilerin hijyenine çok daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Kullandığı iç çamaşırı, havlu ve battaniye gibi eşyalarını her gün değiştirmesi ve diğer kişilerin temas etmemesi oldukça önemlidir. Yüksek ateşli bir şekilde bu hastalığı geçiren kişilere ise doktor kontrolünde ateş düşürücü ilaçlar verilerek hastalığın bitmesi izlenmektedir. Kabarcıkların çok kaşınmaması ve de kaşınması durumunda ise eldiven takılması gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git