Spiral Kısırlık Yapar Mı?

Spiral Kısırlık Yapar Mı?
12 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

İnsanların sağlıklı bir şekilde kontrol altında üreyebilmesi için günümüzde birçok doğum kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Doğum kontrol için ister mekanik ister hormonsal olarak birçok yöntem vardır. Ancak hormonsal yöntemlerden sonra rahmin işlevinin geri dönüşü uzun olduğundan insanlar daha çok mekanik doğum kontrol yöntemlerini seçerler. En çok kullanılan doğum kontrol yöntemi ise spiral olarak bilinen mekanik doğum kontrol yöntemidir. İlk çıktığında spiral olduğundan adı bu şekilde kalan 2-3cm büyüklüğünde ki alet günümüzde “T” şeklindedir. Plastik ve bakır tiplerde üretilen spiraller bazı modellerinde hormonsal korumada sağlıyor.

Tüm korunma yöntemleri ile beraber akla kısır kalmak gelir. Vücudun doğal dengesinin bozulduğunu düşünen insanlar tekrar hamile kalamama riski olduğunu zannetmekte. Sanılanın aksine istenmediği müddetçe korunma yüzünden kimse kısır kalmaz. Fakat doğum kontrol haplarında hormonsal olarak doğum kontrolü yapıldığı için vücudun ve rahmin eski dengesini bulması 1 ay ile 9 ay arası bir zaman alabilir. İnsanların bu konuları duyduktan sonra şüpheci olmaları normal karşılanabilir.

Peki, en çok kullanılan yöntem olan spiral kısırlık yapar mı?

Cevabı hayır, kontrollü ve bilinçli kullanıldığında kısırlık gibi bir tehlikesi yoktur. Ancak spiral yabancı cisim olarak algılandığından ve spermleri engellediğinden dolayı fazla kanamaya veya enfeksiyona sebep olabilir. Bu iltihap ilgilenilmezse ve göz ardı edilirse rahim yapışıklığına sebep olabilir ve bu da sonuç olarak kısırlığı doğurabilir. Ancak günümüzde ki plastik ve hormonsal destekli spiraller kanamayı ve iltihap riskini en aza indiren güvenilir aletlerdir. Spiralin T uçlarına ve kuyruğuna bakır teller sarılmıştır bu teller hamileliği önleyen ve sperm geçirgenliğini azaltan ana etkendir. Sperm geçse dahi rahim duvarına tutunamaz ve hamilelik engellenmiş olur.

Spiralin kuyruğundaki ip sayesinde 3 ile 10 yıl arasında ömrü olan doğum kontrol aracı doktor tarafından kolayca çıkarılabilir. Hiçbir ameliyat dikiş gerektirmeyen bu küçük alet önceleri sadece doğum yapmış kadınlar için kullanılsa da günümüze bu kanı yıkılmıştır ve tüm kadınlar bu yöntemi güvenle kullanabilmektedir. Spiral çıkarıldıktan sonra vücut hemen hamile kalmaya açık bir konum alır yani kısır kalma ihtimaliniz her şey yolunda gitti ise yoktur ve istenen zamanda çıkarılıp serbestçe hamile kalınabilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git