Spiral İle Korunmak Sağlıklı Mıdır?

Spiral İle Korunmak Sağlıklı Mıdır?
29 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Spiral uzun yıllardan bu yana en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Her çiftin hayalinde evlendikten sonra sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek vardır. Ancak tabi ki bu durumun, yani hamilelik durumunun çiftlerin istediği zaman gerçekleşmesi gerekir. Bu yüzden çiftler doğum kontrol yöntemlerini kullanılırlar. Yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında bulunan spiral ile cinsel ilişki sonrası gebelik önlenmektedir. Spiralin diğer doğum kontrol yöntemlerine göre bazı avantajları vardır. Doğum kontrolü için kullanılan haplar oldukça yüksek miktarda hormon içerirler ve bu yüzden uzun süre kullanılması durumunda çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaçların alındığı zaman sigaradan uzak durmak, şeker ve kolesterol hastası olmamak gerekir. Aksi halde hem bazı yan etkiler gösterebilir hem de ilaçtan istenen verim alınamayabilir. Ancak spiral kullanımında böyle şartların oluşmasına gerek yoktur. İstenildiği zaman kadının rahmine takılarak uygulanabilir. Spiral yumurtanın rahim içine, spermlerinde yumurta ile birleşmesini engelleyerek gebeliğe engel olur. Spiraller metalden ya da plastikten yapılan parçalardır ve rahim içine uygulanır.

Peki, Spiral sağlıklı mıdır?

5.0.3Spiral kullanımı dikkatli olduktan sonra sağlık açısından herhangi bir problem çıkarmaz. Fakat birçok şeyde olduğu gibi vücuda dışarıdan alınan bir parça olduğu için enfeksiyon riski bulunur. Yapılan araştırmalar çok düşük ihtimalle de olsa spiral kullanımından sonra oluşan gebeliklerde dış gebelik sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirtmektedir. Ancak bu ihtimal çok düşüktür. Spiral kullanırken kişide çeşitli yan etkiler ortaya çıkarsa spiralin çıkarılması gerekir. Ateş, kanama, titreme gibi yan etkiler spiralin çıkarılmasını gerektiren yan etkilerdendir.

Spiral Taktırmak İçin Uygun Olan Kişiler

Spiral sağlıklı mıdır konusunda yukarıda belirtilen açıklamaları göze alan kişiler spiral taktırmak isteyebilirler. Spiral özellikle otuz beş yaşından büyük olan ve artık hamile kalmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir. Bebek sahibi olan ve emziren anneler, çeşitli sebeplerden dolayı doğum kontrol haplarını kullanmak istemeyen kişiler, uzun süre etkili bir yöntem arayanlar ve her gün ilaç kullanmak zorunda olmadan ilişkiye girmek isteyen kişiler spiral taktırabilirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git