Sperm Sayısını Arttıran Besinler Nelerdir?

Sperm Sayısını Arttıran Besinler Nelerdir?
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, en az 6 en çok ise 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmeleri ve doğal yollarla çocuk sahibi olmayı denemeleri gerekmektedir. 1 yıl boyunca hamilelik yaşanmazsa, çiftler çocuk sahibi olmalarına yardımcı olması için bir uzmana başvurmalıdırlar. Uzmanlar hem kadının hem de erkeğin üreme fonksiyonlarında bir problem olup olmadığını anlayabilmek için bazı testler uygulayacak ve hamileliğinin gerçekleşmemesinin sebebini ortaya çıkartacaklardır. Erkeklerin üreme fonksiyonlarının test edilmesi için ilk olarak sperm tahlili yapılmaktadır.

Bu sperm testinde spermlerin sayısına, hareketliliğine, akışkanlığına ve şekline bakılmaktadır. Erkeklerden alınan meninin mikroskop altında incelenmesi sonucunda elde edilen toplam sperm sayısı 30 milyon olmalıdır. 30 milyonun altında olan sperm sayısı sperm azlığı yaşandığı anlamına gelmektedir ve toplam sperm sayısı ne kadar azsa hamilelik yaşanması oranı da o derece azalmaktadır. Sperm sayısında herhangi bir maksimum limit bulunmamaktadır. Ancak minimum 30 milyon sperm sayısına sahip olmayan erkeklerin çocuk sahibi olma ihtimali daha düşüktür. Ancak bu durum çocuk sahibi olamayacakları anlamına gelmemektedir. Sperm tahlili spermler değişkenlik gösterebileceği için 2 kez yapılmaktadır. Her iki testte de aynı sonucun elde edilmesi, sperm azlığı olduğunu kesinleştirmektedir. Sperm sayısını arttırmak için erkeklerin bazı ilaçlar kullanması gerekmektedir. Bununla birlikte beslenme düzenlerinde de bazı değişiklikler yaparak, çocuk sahibi olabilmek için gerekli olan sperm sayısına sahip olabileceklerdir.

Sperm Sayısını Arttıran BesinlerSperm sayısını arttıran besinler arasında ilk sıralarda kuşkonmaz bulunmaktadır. C vitamini açısından oldukça zengin bir sebze olan kuşkonmaz, spermlerin oksitlenmesini engeller ve sperm hücrelerini korur. Ayrıca C vitamini serbest radikalleri engellediği için vücudunuz sperm üretimini arttırabilecektir. E ve B6 vitamininin yanı sıra bol miktar folik asitte içeren avokado spermlerin yumurtaya nüfuz ederken daha güçlü olmasını sağlayacağı için çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin bol miktarda avokado yemesi tavsiye edilmektedir. Sperm sayısını arttıran besinler arasında herkes tarafından oldukça sevilen bir meyve olan muz da bulunmaktadır.

Muz, B1, A ve C vitaminleri ile vücudun sperm üretimini arttırmaktadır. Spermlerinizin dayanıklılığını arttırmak istiyorsanız, bol miktarda kırmızı et tüketmeli ve sperm sayısını 2 katına çıkartan amino asit açısından zengin olan siyah çikolatayı mutlaka her gün belirli miktarlarda yemeye özen göstermelisiniz. Sperm sayısını arttıran besinler arasında allicin maddesi açısından oldukça zengin olan sarımsak da yer almaktadır. Sarımsak cinsel organlara giden kan akışını arttırmakta ve sperm kalitesini de arttırmaktadır.

Sperm Sayısını Arttıran Besinler Nelerdir? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. adem dedi ki:

    hocam benim sperm sayısı az ve çocuk sahibi olamıyorum 1 buçuk yıldır evliyim 4 aydır Amelyat oldum yine eşim Hamile kalmadı lütfen hocam bana bir yol gösterin

    1. Jinekolog dedi ki:

      Merhaba Adem Bey, bu durumda eğer imkanınız var ise size önerimiz tüp bebek yöntemine başvurmanız olacaktır. Ayrıca sigara kullanıyorsanız (siz ve eşiniz) bırakmanızı ve beslenmenize çok dikkat etmenizi öneririz. Çinko, C vitamini, balık ve sebze tüketimi yapmanızı da ayrıca tavsiye ederiz. Tabi ki bu önerdiklerimize vücudunuzun tepkisi yoksa kullanmanız doğru olacaktır.

Sayfa başına git