Sperm Sayısı Azlığı Nedir? Nasıl Test Edilir?

Sperm Sayısı Azlığı Nedir? Nasıl Test Edilir?
13 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Günümüzde pek çok çift anne baba olmak istemekte ve uzun bir süre boyunca bu hayallerine kavuşamamaktadırlar. Kadınların hamile kalamamasının en temel sebepleri arasında erkeklerin sperm sayısı azlığı bulunmaktadır. Çiftler, çocuk sahibi olamadıkları için bir hekime başvurduklarında her ikisinin de üreme fonksiyonları yapılan testlerle kontrol edilmektedir. Erkeklere bu konuda uygulanan ilk test ise sperm sayısının kontrol edilmesidir. Eğer erkeğin sperm sayısının az olduğu tespit edilirse, bu konuda gerekli tedaviye başlanır ve sperm sayısı yükseltilir. Bir erkekte normalde sperm sayısı milimetrede 20 milyon ve üzerinde olmalıdır.

Sperm sayısı azlığı bulunan erkeklerin, çocuk sahibi olmaları sperm sayısı normal olan erkeklere göre çok daha zor olmaktadır. Sperm sayısının az olması varikosel, normal yerine inmemiş testis, enfeksiyonlar, genetik rahatsızlıklar gibi birçok farklı sebepten dolayı kaynaklanabilmektedir. Erkeklerde sperm sayısının yeterli olup olmadığı sperm tahlili ile kontrol edilmektedir. Bu tahlille spermlerin sayısı, şekli, hareketliliği ve akışkanlığı incelenmektedir.

Sperm Sayısı Azlığı NedirSperm tahlili, dışarıya boşalan meninin incelenmesi ile yapılmaktadır. Meninin içerisinden alınan sperm hücreleri oda sıcaklığında 20 dakika kadar katı bir şekilde kalabilmekte ve daha sonra kendiliğinden çözülmektedir. Bu nedenle sperm hücreleri kendi kendisine çözülene kadar yaklaşık 30 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir ve daha sonra mikroskop altında incelenir. Sperm sayısı azlığı tespiti için yapılan sperm tahlili genellikle iki kez tekrarlanmaktadır, çünkü spermler zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Mikroskop incelemesinde toplam sperm sayısı sayılmakta ve toplam sperm sayısı belirlenmektedir. Erkeklerin tahlil için verdiği toplam sperm sayısı en az 30 milyon olmalıdır. Eğer toplam sperm sayısı 30 milyonun altında olursa sperm sayısı azlığı söz konusu olmaktadır.

Toplam sperm sayısından herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır. Önemli olan 30 milyonun altında olmamasıdır. Toplam sperm sayısını hesaplamak için öncelikle 1 milimetredeki sperm sayısı hesaplanmakta daha sonra bu sayı meninin toplam hacmi ile çarpılmaktadır. Bu sperm sayısı değerleri, toplumun genelinde kadınların hamile kalması için yeterli olan değerlerdir. Bu değerin altında bir değerde, değer ne kadar düşük olursa hamile kalma olasılığı da o derecede azalmaktadır. Sperm sayısının normal değerlerin altında olması hamile kalma ihtimali olmadığı anlamına gelmemektedir. Hamilelik şansı bulunmaktadır ancak normal değerler göz önünde bulundurulduğunda çok daha az olmakta ya da hamile kalma süresi daha uzun olmaktadır. Sperm sayısı azlığı yaşayan erkekler, çeşitli ilaçlar kullanarak bu sayıyı arttırabilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git