Smear Testi (Pap Testi) Nedir? Nasıl Alınır?

Smear Testi (Pap Testi) Nedir? Nasıl Alınır?
12 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

Adını Papanicolau smear’dan alan, 1943 yılında rahim ağzı kanseri teşhisinin kolaylaştırılması için olan tarama yöntemi Pap smear testi olarak adlandırılmaktadır. Halk arasında simir testi olarak bilinmektedir. Smear Testi basit olarak rahim ağzını değerlendirmek için uygulanmaktadır. Bu test sayesinde enfeksiyonlar, kanser veya kanser öncüsü durumların engellenebilmesi için yapılan kontrolleri sağlayan tarama testidir.

Smear testinin uygulanması, kişinin ilk cinsel ilişkisinin gerçekleşmesi ile başlamaktadır. Aktif bir cinsel hayatı olan tüm kadınlar için yılda bir uygulanması ve Herpes Simpleks Tip2, HPV, CIN gibi hastalıklardan ötürü tedavi edilmiş kadınlar için ise yılda iki kere tekrar edilmesi gerekmektedir. Cinsel ilişkiyi tek bir partnerle sağlayan kadınlarda, hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda rahim ağzı kanseri görülme riski yok denecek kadar azdır. Düşük risk gruplarındaki kadınların bu testi yaptırması için daha geniş zaman aralıkları belirlenebilir. Smear testinin yapılması gereken en uygun zaman adet bitim gününden itibaren 3 ile 10 gün arasındadır.

Smear Testi Nasıl Alınır?

Smear (Pap) testinin yapılışı, kişiler için korku yaratmayacak şekilde ve ağrı yaratmayan, oldukça kolay bir işlemdir. Normal jinekolojik muayene anında da yapılabilmektedir. Alınma işlemi en fazla 30 saniye sürmektedir ve kesinlikle dokuya zarar vermeden uygulanmaktadır. Öncelikle kişinin rutin muayenesinde olduğu gibi vajinal spekulum takılarak rahim ağzı görüntülenir. Rahim ağzı, bünyesindeki iltihaplar ve yaralar açısından incelenerek, bu yaraların üstünden özel bir fırça yardımıyla az miktarda salgı alınmaktadır. Alınan bu salgı örneği, mikroskopta görüntülenmek üzere lam denen çok ince bir cam parçası üzerine konur ve iyice yayılır. Bu işlemden sonra lam, içerisinde alkol olan bir kaba konarak, patoloji birimine gönderilir. Smear testi sonucu en geç 6 gün içinde çıkmaktadır. Uygulama herhangi bir risk taşımamaktadır ancak rahim ağzındaki yaralardan ötürü, o bölgede kendiliğinden kanamalar gerçekleşebilir ve bu durum gayet normaldir.

Smear testinin uygulanmaması gereken durumlardan biri, kişilerin aşırı derecede iltihaplı akıntı ve vajinal kanama şikayetlerinin olması durumlarıdır. Ayrıca smear testini yaptıracak kişilerin testten üç gün önce vajinal herhangi bir uygulama yapılmaması veya cinsel ilişkiye girmemiş olması gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git